Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Beyaz Ev Beyoğlu

Kate'in evi, İstiklal Caddesi'nin yüzyıllık binalarından birisinin, sonradan eklenmiş, binanın tarihi izlerini barındırmayan çatı katında yer alıyor.

 Bu eklenti 40 sene kadar önce son derece sıradan ve zevksiz bir anlayışla yapılmış.  Yıllar içerisinde kat kat ucuz ve özensiz eklentileriyle, ilk gördüğümüzde bir gece kondu havasındaydı. Fakat muhteşem bir boğaz ve eski şehir manzarasına sahip...  Uzun yıllardır Türkiye’de tekstil sektöründe çalışmakta olan Kate, iste bu manzaraya aşık olmuş ve bu evde ferah, aydınlık, huzurlu bir yuva yaratma hayali ile daireyi satin almış. 

İşe çatı arasına yerleştirilmiş basık, derme çatma ara kati kaldırmakla başladık.  Böylelikle yüksek tavanlı, bol ışık alan bir hol elde etmiş olduk.  Daha sonra, zaman içerisinde eklenmiş tüm ara duvarları ve kat kat döşenmiş zemin malzemelerini kadirdik. Tüm bu işlemler sonrasında, evin müsaade ettiği ve Kate'in ihtiyaçlarını karşılayacak yönde 2 oda+2 banyo, acık mutfaklı bir salon ve şahane manzaralı bir teras olmak üzere yerleşim planını şekillendirdik.

Antrede, giriş kaprisinin da yer aldığı bir duvarı, kapıyı da içine alacak şekilde kütüphane olarak şekillendirdik.  Ortaya yerleştirdiğimiz spiral merdiven bir kat tırmanıp terasa ve kütüphaneye ulaşan kedi yoluna çıkıyor.  Tüm bu metal konstrüksiyon, inşaat ile eş zamanlı gelişen Gezi Parkı protestoları sırasında kesilen ağaçların anısına küçük yaprak formları oluşturacak şekilde dekupe edildi.  Simdi bu küçük delikler, güneş ışıklarıyla merdiven ve çevresindeki yüzeyler üzerinde keyifli, huzurlu gölge oyunları oynuyorlar. 

Salonda, Boğaz’a ve Sultanahmet'e bakan rahat, geniş bir oturma alanının yanı sıra, gri/beyaz fırçalanmış mermer yüzeyin içerisine yerleştirilmiş özel imalat doküm şöminenin önünde küçük, samimi ve huzurlu bir oturma kösesi oluşturduk. 

Mekanlar arasındaki akıcılığı sağlamak için tüm evin zeminlerinde ayni parkeyi kullandık; yağlanmış fırçalanmış, kenarı pahlı, natürel meşe parkeler...  Yine aynı amaç doğrultusunda evin tüm tavan yüzeyleri beyaz boyalı ahşap lambriler ile kaplandı.  Hatta bu devamlılık tüm ev içerisinde tek tip lamba, Flos'un Achille Castiglioni tasarımı Globall lambaların farklı versiyonları kullanılarak da devamettirildi. 

Beyaz, sakin ve aydınlık bir koridor odalara ulaşıyor ve sakin, huzurlu, 'bembeyazlık' yaklaşımı yatak odalarında da devam ediyor.   Ebeveyn yatak odasının İstiklal Caddesi’ne bakan geniş bir balkonu var.  Diğer tarafta ise, açıldığında duvarlar arasında kaybolan cam bir kapı ile yatak odasından giyinme odasına, oradan da yine bir cam kapı ile banyoya geçiliyor. 

Oldukça küçük olan ebeveyn banyosunun sıcak, rahat, kullanışlı ve hem duş hem de küvet ihtiva edecek şekilde tasarlanması gerekiyordu.  Bu hedefle duş ve küveti oluşturacak yüzeyleri ytong ile şekillendirdik, suya karsı izole edip çıplak ayak ve vücuda keyifli bir dokunuş düşüncesiyle çimento bazlı pürüzsüz bir malzemeyle kapladık.  Üzerine demir konstrüksiyonla yerleştirdiğimiz iroko yüzeylerle çevreleyip lavabo tezgahıyla birleşen akıcı bir devamlılık oluşturduk.  Duş ve küvet arasına yerleştirilen bataryalar hem küvet, hem de duş içerisinden kullanılabiliyor.  Zemin ve duvar yüzeyleri ise ahşabın sıcaklığını dengeleyecek bir mermerle, salonda kullanılmış olanın suya dayanıklı olacak şekilde işlem görmüş versiyonuyla kaplandı.

Misafir banyosu ise daha çok geleneksel bir yaklaşımın modern bir uygulaması gibi...  Beyaz boyalı dolaplar çamaşır ve kurutma makinelerini gizliyor.  Banyodaki bütünlük beyaz boyalı duvar panelleriyle sağlanırken, evin genelindeki bütünlük bu banyoda da zeminde parke, tavanda da beyaz boyalı lambrilerle devam ediyor.  Son olarak da silindir şeklinde, corian bir duş teknesi tasarlandı, duvarlardan ve lambrilerden kopuk bir şekilde köşeye yerleştirildi.

Künye
Proje Yeri: Beyoğlu, İstanbul
Proje Tipi: Apartman
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Kate Hayhurst
Ana Yüklenici: Ofisistanbul
Fotoğraf: Ali Bekman Photography
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
İnşaat Bitiş Yılı: 2015
Toplam İnşaat Alanı: 170 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Yasemin Arpaç

Sabahattin Emir