Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Y Evi İç Mekan Projesi

Ofist Bordrum'da Mandarin Oriental Residences sitesinde bulunan yapının iç mekan projesini anlatıyor:

Bazı coğrafyalar vardır, tasarım yaparken tutunacak dayanak, ilham alacak kaynak bulamazsınız. Fakat Bodrum kesinlikle bu yerlerden birisi değil. İçinde bulunduğu zengin kültür ve coğrafyayı, lokal malzeme ve mimarı yaklaşımları göz ardı ederek Mandarın Oriental evleri, Los Angeles, Sidney veya Dubai gibi her modern şehire uyum sağlayacak, alışılmış modern bir mimari yapılaşma ile sonuçlanmış.

Y. Evi Gölköy, Bodrum’da bulunan Mandarın Oriental Residences içerisinde yer almakta.  Mandarin’ın lokal bağlamdan kopuk yaklaşımına karşı, bizim projeyi ele alış şeklimiz, onu lokal kültür ve coğrafi bağlam ile uyumlu bir ev haline getirmek, Akdenizlileştirmek yönünde oldu.  İki çocuklu, modern bir aile için, yıl boyunca kullanılabilecek bir ev. Basit ama yine de sofistike, evcil ama yine de elegan.

Ahşap, demir ve taş gibi naturel malzemeler lokal yaklaşımlar ile kullanıldı. Duvarlarda kullanılan kayrak, dokulu duvar sivaları, tavan süslemeleri geleneksel uygulamalara bir gönderme niteliğinde.  Salondaki yüksek, düz ve geniş tavanın altında yaratılmış olan ahşap yüzer tavanlar ise eski, geleneksel ahşap tavanları anımsatacak, yüksek tavanın vereceği dehliz hissiyatını kıracak, daha evcil bir yaşama alanı yaratmak için oluşturulmuş ikinci bir tavan yüzeyi.

Ve tabii ki tüm bu malzemeleri ve yaklaşımları biraraya getirme hedefimiz, modern bir ailenin çağdaş günlük ihtiyaçlarını karşılamak ve yaşam alışkanlıklarını desteklemek doğrultusunda.

Alışkın olmadığımız bir heyecan ise, trendleri ve stilleri yakından takip eden, kumaş ve teknikleri konusunda bilgili, hazır giyim alanında uzun senelerdir çalışan, tecrübeli bir tekstilci aile ile çalışıyor olmaktı. Ne istediğini, nasıl bir ev hayal ettiğini bilen, belki daha da önemlisi bunu ifade edebilen kişiler olmaları.

Hazırlamış oldukları tek bir ‘mood board’ (kendi mesleki terimleri ile) akıllarında ne olduğunu ve bizden ne beklediklerini algılamamıza yeterli oldu.  Bütün bu tasarım sürecinde enteresan olan bir konu da çabuk tüketen moda tasarımı ile daha uzun soluklu mimarı tasarım arasındaki farklılıkları deneyimlemekti. Bir yandan da moda parçaları, renkleri ve fikirleri, bizim trendlerden ve modadan bir bakıma da uzak durmaya çalışan tasarım anlayışımızla harmanlamak ilginç ve heyecanlı bir süreçti.  Ve moda ile mimarı tasarım arasında ki bir şekilde ayrılamaz veya belki de kaçınılmaz bağı keşfetmek…

Harita
Künye
Proje Yeri: Bodrum, Muğla
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Gülden Yılmaz, Yılmaz Yılmaz
Ana Yüklenici: On Yapı
Fotoğraf: Ali Bekman Photography
Proje Başlangıç Yılı: 2014
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
İnşaat Bitiş Yılı: 2015
Toplam İnşaat Alanı: 400 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Yasemin Arpaç

Sabahattin Emir