Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Karakayayaşamaları AB

MeMA Bodrum Gümüşlük'te bulunan villa projesini anlatıyor:

Karakaya'ya ıle ılk tanısıklık; zeynep, david, arjuna, kali’ (zdak) evi ile başladı.

Aslı; Zeynep ve David’in Ev’leri için proje desteği istediğinde karakaya köyünün civarında olmak hissi bile çabalamaya omuz atmak için yetmişti...

Elimizde kareye yakın bir plan şeması ve keskin eğimde kayalık bi’topoğrafya vardı. Plan şeması hem yapının yer ile ilişkisini hem de zdak’ın yapı ıle kurmayı beklediği yaşamaları zorluyordu. Başı ve sonu arasında 10m kot farkı bulunan tepe’de, sert eğimde yer’e paralel bir yapı ile yaşama önerisi hepimizi, herşeyi çok rahatlattı; en çok da Zeynep’i.

Çabalamalar sürerken Aslı’da buralarda yaşamak istedi. Tek başına bi ev için düşünürken; aynı yer’i iki yapı için düşünmek herşeyi değiştirdi. David ve Zeynep ile yoga matının uzerınde süren deneyım paylaşımı pratiğimiz; Aslı ile kurduğumuz dostluk bir anda karakaya’da ortak yaşam içinde evrilmeye başladı. 

Hepimizi heyecanlandıran ortak yaşamak fikri, fiziksel olarak karşılığını bulamadı. İnşa edilirken ayrışmaya başladı. Yan yana yaşamak zamanla komşuların geliştireceği bi’olgu olarak kaldı ve iki ayrı ev oldu düşünmeye başladığımız.

Yapım yöntemleri, taş duvarlar, ustalık tanımları oldukça hızlı akan yapım süreçleri boyunca dönüşüme uğramış.

Strüktürün kendisi olan taş duvar, yönetmelikler yardımı ile bir tür kaplama malzemesine dönüş-türül-müş. Onaylanan hacimler ile gerçekleşen hacimler yeni birer artı değer üreticisi olmuş.

3 seneden bu yana çabamız devam ediyor.

bu süre boyunca bodrum’da yerel yönetimler birleşti, daha once edındıgımız haklar yenıden ele alındı, birkaç kez arka arkaya tadılat ruhsatı basvurusunda bulunduk, tasarımcı-yapımcı bir model ile ilerlerken; şu sıralar ilkut gümeke ile turizm beldesinin sezonluk kuralları ile dura-kalka ilerliyoruz.

Zdak için tasarladığımız yapı (A) hemen taşınmaları gerektiği için imar kuralları, diğer komşuların talepleri ve bütçe temelli sebepler ile biçim değiştirdi. İyi ki de böyle oldu. yaşamaya başladılar derken şimdilerde arjuna ve kali’nin eğitimi için ispanya’da da sürdürecekler yaşamalarını - yaptığımız ‘şey’ istemeden (zdak’ın) ikinci ‘ev’i oluverdi (evet Bodrum coğrafyasında turizm beldesi kuralları işlediği 1980’lerden bu yana kullanıcısı belli olmayan gruba üretilen konutlar, yazlıklar ve sezonluk artı değer üreten yapı stoğuna bi’tane daha eklemiştik -bakalım bundan sonrası nasıl gelişecek-)

Aslı için öngördüğümüz yapı (B) ise en baştan bu yana karar verdiğimize yakın ilerledi, hala sürüyor. A ya da B; birisi birisinden daha degerli değil, her iki yapının oluşturduğu komşuculuk ise peşinden koştuğumuz. Ön hazırlık dediğimiz yapılar ve bundan sonrasında gel işecek yaşamalar hem yapıları hem de coğrafyayı dönüştürecek, göreceğiz...

Künye
Proje Yeri: Bodrum, Muğla
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Zeynep Aksoy Cornwell, Aslı Güran
İç Mekan Projesi: Mert Eyiler, Aslı Güran, Gamze İşcan, David Cornwell, Zeynep Aksoy
Proje Yöneticisi: Selin Anter Sözbilen, İlkut Gümeke, Müge Mandalinci
Statik Projesi: Yalın Demirci
Mekanik Projesi: İzzet Göksel Esen, Esen Mekanik
Elektrik Projesi: Koray Koçhan, Bodrum Electra
Fotoğraf: MeMA ve merteyiler
Proje Başlangıç Yılı: 2013
İnşaat Başlangıç Yılı: 2013

Pin It
Mimar

Mert Eyiler

Müge Mandalinci

Ahmet Erdem Mermer