Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

İsimsiz/MayaVera 5. Etap

Konvansiyonel yontemler ile yapmaya alışkın ekiplerin bu alışkanlıklarını yukarı çekmek mümkün olabilir mi? Sonunda ortaya çıkan şey, tasarladığımıza ne kadar benzeyecek? Başlarken bu sorular vardı kafamızda.

2000 yılında başlanan yerleşkenin; 5. Etabı için idari onayları alınan yapıların bitirilmesi için çalıştık. Farklı yapı adalarında konumlanan 6m x (a, b, c) boyutlarında, 3 yapının yapımcı grup için sonrasında yapacakları üretimleri için de yeni biraraya getirmeler üretmekti amacımız.

6 X 8 (parsel 139)'da çoklu üretimde denen-e-meyen endüstrileşmenin üzerine gittik. İşlenmiş ahşabin yapıya kimliğini verecek şekilde yapıyı sarıp-sarmalamasını denedik.


6 X 24 (parsel 16), 1.20 cm'lik modüllerden oluşan kabukta ritmi okunaklı kılmaya çalıştık. Ya boyadık ya kapladık ritmi ortaya koymak için.


Kullanıcısı belli olan 6 X 30 (parsel138)'da ihtiyaçların yapıyı şekillendirmesine izin verdik – ihtiyaçlar ile inşa edilen mekanın olanaklarının birarada durmasını mümkün kılmaya çalıştık.


Çok'lu (200 ünite) üretim sözkonusu olduğunda çeşitliliğin amaçlanması beklenirken, eksiltilen seçenekler ile tektipleşen yerleşkenin başka yüzlerini başlatmaktı denediğimiz.

Künye
Proje Yeri: Çekmeköy, İstanbul
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
İşveren: MAYA Ticaret Taahhüt Ve İnşaat A.Ş.
İç Mekan Projesi: MeMA ve merteyiler
Proje Yöneticisi: Haluk Rona
Statik Projesi: Denge Mühendislik
Mekanik Projesi: Akış Mühendislik, Er Mühendislik
Elektrik Projesi: Er Mühendislik, ENKOM
Fotoğraf: Mert Eyiler
Proje Başlangıç Yılı: 2010
İnşaat Başlangıç Yılı: 2011
Arsa Alanı: 5726.75 m²

Pin It
Mimar

Mert Eyiler