+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

İsimsiz/MayaVera 5. Etap

Konvansiyonel yontemler ile yapmaya alışkın ekiplerin bu alışkanlıklarını yukarı çekmek mümkün olabilir mi? Sonunda ortaya çıkan şey, tasarladığımıza ne kadar benzeyecek? Başlarken bu sorular vardı kafamızda.

2000 yılında başlanan yerleşkenin; 5. Etabı için idari onayları alınan yapıların bitirilmesi için çalıştık. Farklı yapı adalarında konumlanan 6m x (a, b, c) boyutlarında, 3 yapının yapımcı grup için sonrasında yapacakları üretimleri için de yeni biraraya getirmeler üretmekti amacımız.

6 X 8 (parsel 139)'da çoklu üretimde denen-e-meyen endüstrileşmenin üzerine gittik. İşlenmiş ahşabin yapıya kimliğini verecek şekilde yapıyı sarıp-sarmalamasını denedik.


6 X 24 (parsel 16), 1.20 cm'lik modüllerden oluşan kabukta ritmi okunaklı kılmaya çalıştık. Ya boyadık ya kapladık ritmi ortaya koymak için.


Kullanıcısı belli olan 6 X 30 (parsel138)'da ihtiyaçların yapıyı şekillendirmesine izin verdik – ihtiyaçlar ile inşa edilen mekanın olanaklarının birarada durmasını mümkün kılmaya çalıştık.


Çok'lu (200 ünite) üretim sözkonusu olduğunda çeşitliliğin amaçlanması beklenirken, eksiltilen seçenekler ile tektipleşen yerleşkenin başka yüzlerini başlatmaktı denediğimiz.

Details
Project Location: Çekmeköy, İstanbul
Project Type: Housing Complex
Employer: MAYA Ticaret Taahhüt Ve İnşaat A.Ş.
Interior Architecture: MeMA ve merteyiler
Projcet Manager: Haluk Rona
Structural Project: Denge Mühendislik
Mechanical Project: Akış Mühendislik, Er Mühendislik
Electrical Project: Er Mühendislik, ENKOM
Photography: Mert Eyiler
Project Start Date: 2010
Construction Start Date: 2011
Building Plot Area: 5726.75 m²

Pin It
Architects

Mert Eyiler
Contributing Architect(s)
Selin Güngör
Merve Gül Özokçu
Tayfun Bayam