Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

SE Evi

EPA Mimarlık'ın Bodrum Bitez'de tasarladığı projenin yapımı 2007'de bitmiş. SE Evi ARKIV Seçkileri 2007'de yer alıyor.

Bina Bodrum Bitez Köyü yerleşik alanındadır. İmar planı koşulları içinde projelendirilerek inşa edilen yapıya ek olarak parsel içinde bulunan eski "dam evi" de işlik olarak kullanılmak üzere onarılmış.

Arsa alanı 400 m2'dir.Yeni yapılan yapı inşaat alanı 34+34 m2 olarak toplam 68m2, mevcut onarılan eski yapı ise 32 m2'dir. Böylece toplam yapı alanı 100 m2 olmakta.

Arsadaki mevcut dut ağacı ile zeytin ağaçları özenle korunmuş.

İnşa edilen yeni yapı iki katlı olup, giriş katında yaşama, mutfak, wc ve bahçeye açılan küçük bir teras, üst kata bağlanan açık bir merdiven ve üst kattada iki yatak odası ve bir banyodan oluşmakta. Tek yöne eğimli ahşap çatı üstü kiremitle kaplı. Dış yuzeyi mantolama yapılan yapıda, ısıya ve soğuğa karşı yalıtım sağlanmış, yapının sürekli olarak havalandırılmasını sağlamak amacıyla yer yer hava delikleri açılarak, temiz havanın bina içinde sürekli dolaşım olanağı sağlanmış.

Yerel mimarinin bilinen kaba yonu taş duvarlar, dam evi ile arsa sınırlarında yapı elemanı olarak kullanılmış. Arsa alanının ortasında inşa edilen küçük beyaz evin iç mekan kurgusu ile, üzerinde taşıdığı yapı öğeleri, yabancısı olmadığımız tasarımların yorumu olarak algılanmakta, mimarideki sadeliğin sonucu oluşan yalın görsellik sokak üzerinden geçen çoğu kişinin ilgisini çekmekte.

Harita
Künye
Proje Yeri: Muğla, Bodrum
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Sema Erder, Ersen Gürsel
Statik Projesi: Ali Kasap
Mekanik Projesi: Coşkun Özbaş
Elektrik Projesi: Adem Beno
Proje Başlangıç Yılı: 2006
Proje Bitiş Yılı: 2006
İnşaat Başlangıç Yılı: 2007
İnşaat Bitiş Yılı: 2007
Arsa Alanı: 400m²
Toplam İnşaat Alanı: 100m²

Pin It
Mimar

Ersen Gürsel