Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

S Evi

Yaz aylarında artan yoğunluktan uzakta daha sessiz, dingin bir yaşama alanına çekilmek isteyen bir Bodrum sakini için, yapılaşmanın çok az olduğu, bol yeşillikli tepelerle çevrili bir sahil koyunda inşa edilmesi planlanan öneri konut projesi.

Net 100 m2 ve kullanıcının gerektiğinde misafir ağırlayabilmesine imkan verebilmesi açısından iki yatak odası ve ortak bir yaşama alanı olarak talep edilen ev, mevcut arsanın uzun kenarı boyunca konumlandırılmış ve yaz aylarında deniz yönünden esecek deniz melteminden yararlanması hedeflenmiştir.

Yatak odaları, yapının iki ucunda konumlandırılarak kullanıcıların ev içi mahremiyete sahip olması istenmiş, açık bir mutfak ve yaşama alanından oluşan ortak alan, giriş terasıyla fiziksel, devamında ön bahçesi ile görsel olarak bütünleştirilmiştir. Denize doğru bakan şeffaf güney cephesi sayesinde tüm mekanların deniz meltemini içeri alabilmesi ve yapının en kesiti boyunca pasif olarak havalandırılabilmesi sağlanmıştır. Bununla beraber çatının uzun saçakları ve altındaki yatay bambulardan oluşan hareketli paneller ile fazla güneş ışığı ve ısısının kontrol edilmesi amaçlanmıştır. Giriş terasının üzerindeki eğik bambu örtü, yaşama alanının dışarıyla olan görsel bağlantısını kesmeden güneşin en güçlü olduğu günlerde bile teras kullanımına izin vermektedir.iriş terasın   ortak bir yaşamnkuyuya yönledirilerek

Kış ayları boyunca yağan yağmur ise çatı oluklarındaki yağmur zincirleri ile aşağıya, bahçede açılan artezyen kuyuya yönlendirilerek kurak günlerde bahçe kullanımı için depolanmaktadır.

Künye
Proje Yeri: Bodrum, Muğla
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Nevsa İnşaat
Ana Yüklenici: Nevsa İnşaat
Proje Başlangıç Yılı: 2021
Proje Bitiş Yılı: 2021
Arsa Alanı: 624 m2
Toplam İnşaat Alanı: 195 m²

Pin It
Mimar

Emre Çetinel