Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Ottoman Life Konak Evleri

Turgutreis Karabağ semtinde toplam 4500 m2lik iki parsel üzerinde planlanan Konak Yerleşmesi, denizi gören, dar ve eğimli bir arazide 5 apartman tipini içeren 13 bloktan oluşur.

Her blok 2 katlı olup, eğimden kat kazanmaktadır. Her katta 2'şer daire vardır; daireler 65-100 m2 arasında 2 ve 3 yatak odalı olarak tasarlanmış. Tesisin girişinde içinde fitness odası, sauna, snack-bar, giyinme-soyunma ve duşların yer aldığı bir sosyal merkez yapısı ile açık havuz planlanmış.

Konak Yerleşmesi'nde, imarın verdiği %70'lik emsal, arazinin elverdiği ölçüde ve mal sahibinin arzusu doğrultusunda tümüyle kullanılmıştır. Olumsuz sayılabilecek bu yüksek yoğunluk, tasarımda avantajımıza kullanılmış ve projede Akdeniz dağ kasabalarının yüksek yoğunluklu, sıkışık yerleşim dokusuna benzer bir doku geliştirilmiş. Bu çerçevede, tasarım tüm evleri birbirine bağlayan merdivenli bir yaya arteri etrafında gelişmekte. Evlerin arasında kalan alanlarda küçük avlular, oturma yerleri, havuzlar, seyir terasları ile amfiler yer almakta; böylece dar sokakları, kemerleri ve pergolalı oturma yerleri ile geleneksel bir Akdeniz köyünün karakteristik özellikleri yeniden yaratılmaya çalışılmakta. Osmanlı-Selçuklu mimari geleneğinde olduğu gibi, kamu yapıları (sosyal merkez) kalıcıdır; bu kalıcılık kullanılan taş duvarlarda kendini ifade etmekte. Evler ise daha hafif görünüşlü olup, beyaz badanalı tipik Bodrum çevresi mimarisinin özelliklerini ve detaylarını bünyesinde barındırmakta.

Harita
Künye
Proje Yeri: Bodrum, Muğla, Turgutreis
Proje Tipi: Sosyal Tesis, Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Ottoman Life Gayrimenkul Alım-Satım, İnşaat, Turizm ve Ticaret Ltd.Şti.
Proje Başlangıç Yılı: 2006
Proje Bitiş Yılı: 2007
İnşaat Başlangıç Yılı: 2006
İnşaat Bitiş Yılı: 2007
Arsa Alanı: 5.309 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

İlhan Selim Kural

Nerkis Kural

Tuğba Özbay

Selçuk Köse

Tansu Yılmaz