Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Güler Haldun Oksar Evi

EPA Mimarlık ve Şehircilik Atölyesi projeyi anlatıyor:

Oksar Ailesi'ne ait bu binanın projesi, arsa üzerinde daha önce bulunan bir yapının, konumu ile fiziki boyutları içinde kalınarak hazırlandı. Bu çerçeve içinde, ev sahiplerinin öngördüğü programda yer alan yatak katı için gerekli yükseklik, projede çatı boşluğu mekana dahil edilerek sağlandı.

350 m2'lik arsa üzerinde toplam 120 m2 olan yapı, tuğla ve bu bölgede çokça bulunan taş kullanılarak inşa edildi. Binanın bodrum katı işlik alanı olarak düzenlendi ve işliğin ön bahçe ile doğrudan bağlantısı kuruldu. Taş kolonlar üzerinde ahşap malzeme kullanılarak oluşturulan veranda, yaşama alanının dışa açılan en önemli mekanı olarak kurgulandı. Veranda üzerinde bir ahşap merdiven bahçe ile ilişkiyi sağladı.

Yaşama alanlarının doğa ve çevre ile ilişkilerinin fiziki yapıya yansımaları izlendiğinde, bina yörenin sakız tipi ev örneğinin bir benzeri olduğu izlenimini verir.
Binada kullanılan sabit ve hareketli mobilyaların seçimi ile bahçenin düzenlenmesi, binanın sahipleri Güler ve Haldun Oksar tarafından yapıldı. 14 Aralık 1997'de başlayan ve Gerişliler tarafından merakla izlenen inşaat süreci, 30 Temmuz 1998'de noktalandı.
Bugün Oksarlar Evi Geriş Köyü'ne ait bir bina olarak tanımlanır.

Künye
Proje Yeri: Yalıkavak, Bodrum
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Güler Oksar, Haldun Oksar
Ana Yüklenici: Güler Oksar, Haldun Oksar
Proje Başlangıç Yılı: 1997
Proje Bitiş Yılı: 1998
İnşaat Başlangıç Yılı: 1997
İnşaat Bitiş Yılı: 1998
Arsa Alanı: 350 m²
Toplam İnşaat Alanı: 120 m2

Pin It
Mimar

Ersen Gürsel

Haluk Erar