Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

The Marmara Oteli, Bodrum

EPA Mimarlık tarafından Bodrum'da tasarlanan The Marmara Oteli'nin yapımı 1999 yılında bitmiş.

Her mevsim hizmet sunan, yüz yatak odalı, ortak kullanım alanları üst standart ve nitelikteki otelin yerleşim alanının konumu, topoğrafik yapısı, antik fener kalıntıları ve kent silueti içindeki önemi, tasarım ve inşaat tekniğini belirlemiştir. Tasarımın bir diğer önemli temasını ise, "Neler korunmalı, neler korunmaya değerdir?" konusu oluşturmuştur. Yerel mimarideki, strüktürel duvar öğeleri, yapı malzemesi yorumları, yerel mekan kurgularına benzer uygulamalar, bu yapıya yöreye ait bir kimlik kazandırmıştır. Çevresel duyarlılık ön plana alınmıştır.

Duvarların gerisindeki dış mekan ve dıştan bakıştaki geleneksel görüntüyle çelişen çağdaş ve modern mekanlar düzeni ve dışa açılan boşluklar, yapının kent çevresiyle bütünleşmesine sonsuz olanaklar sunmaktadır. Dış avluda taş duvarların oluşturduğu sessizlik, duvarların gerisindeki dünyanın gizini saklamaktadır. İç mekanlardaki devamlılık ve şeffaflık ise, çevresiyle görsel ilişkilerin kurulmasını sağlayan boşlukları kullanarak yapıyı kent peyzajıyla bütünleştirmektedir.

Dış bakıştaki geleneksel görüntüyle çelişen iç mekanların düzeninde kullanılan çağdaş yapısal elemanlar, binanın kimliğini belirlemektedir.

Harita
Künye
Proje Yeri: Bodrum, Muğla
Proje Tipi: Otel / Motel
Proje Tipi Grubu: Konaklama
İşveren: İstanbul Turizm ve Otelicilik A.Ş.
Statik Projesi: Mor Mühendislik, Burhan Seçmen
Proje Başlangıç Yılı: 1995
Proje Bitiş Yılı: 1997
İnşaat Başlangıç Yılı: 1996
İnşaat Bitiş Yılı: 1999
Arsa Alanı: 13.623 m²
Toplam İnşaat Alanı: 10.825 m²

Pin It
Mimar

Ersen Gürsel

Haluk Erar
Yardımcı Mimar(lar)
Erol Yüksel
Oya Erar
Nihal Keskintaş