Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Bodrum Çevre Düzenlemesi

2010 yılında başlayıp, 2014 yılına kadar etaplar halinde devam eden Bodrum çevre düzenlemesi projesi EPA Mimarlık tarafından Bodrum Belediyesi için bir sosyal sorumluluk projesi olarak yürütülüyor.

Ofis projeyi anlatıyor:

Bodrum kentinin kaleden başlayıp, Kumbahçe mevkiine; diğer yandan da Belediye meydanını da içine alarak Marina'ya kadar uzanan kıyı bandının yeniden düzenlenmesi işidir. Bu yapılan proje sosyal sorumluluk projesi olarak ele alınmış, belediyeye danışmanlık hizmeti de verilerek ofis tarafından hazırlanmıştır. 

Proje kapsamında; Baraz Meydanı, Kumbahçe Meydanı, Çarşı Meydanı, Azmak mevkii, Kumbahçe Meydanı, Belediye Meydanı düzenlenmiş, döşeme dokuları ve aydınlatma elemanları yeniden ele alınarak uygulama yapılmıştır. Mevcut trafik yolu yayaya öncelik verecek şekilde planlanmış, tretuvar döşeme kaplaması, şehir mobilyaları tariflenmiştir. Planlama içine alınan bölgeye sınır oluşturan yapıların cephe iyileştirilmesi şartı getirilmiş, ortak bir tente, tabela, açık teras döşeme kaplaması önerilmiştir. Planlama alanı içerisinde kalan yöreye özgün ve mimari değer taşıyan yapıların (örneğin; Ertegün Evi, Tepecik Cami) çevresi temizlenerek ortaya çıkarılmıştır.

Kıyı ulaşımına ve denizden gelen meltemin içerilere ulaşımını engelleyen yapı ekleri, belediye ile yapılan ortak çalışmalarla kaldırılmış, bölgeye özgün sokakların kıyıya açılması sağlanmıştır. 

Proje halen Belediye'ye danışmanlık kapsamında ve çevre yalıların düzenlenmesi olarak devam etmektedir.

Künye
Proje Yeri: Bodrum, Muğla
Proje Tipi: Kentsel Tasarım
Proje Tipi Grubu: Kentsel Tasarım
İnşaat Başlangıç Yılı: 2010
İnşaat Bitiş Yılı: 2014

Pin It
Mimar

Ersen Gürsel

Haluk Erar