Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Darüşşafaka Çetin Berkmen Spor Tesisleri

Darüşşafaka Spor Kulübü Yönetimi tarafından inşa ettirilen spor tesisleridir.

Proje her yaş grubuna hitap eden açık ve kapalı yüzme havuzları, açık ve kapalı tenis kortları, çok geniş iki ayrı mekanda düzenlenen bir anfi-tiyatro ile lokanta, kafe-bar, kabul salonları, oyun ve TV odaları, tesis ve kulüp yönetim birimlerinden oluşan geniş programlı bir kompleks olarak sonuçlanan Darüşşafaka Çetin Berkmen Spor Tesisleri'nin projelendirilmesine 1994 yılında başlandı. Proje ve uygulama zaman içinde değişen ve ortaya çıkan yeni gereksinmelere ve kimi zaman kaynak aktarımındaki sıkıntılara bağlı olarak bazen aylarca duran, sonra yeniden hızlanan ve ardından yavaşlayan üç yıllık karmaşık bir süreç içinde gelişti.

Verilen ilk gereksinme programı ile bugün tamamlanmış olan tesisin programı karşılaştırıldığında ortaya çıkan farklar çoğu zaman arazinin fiziksel yapısından kaynaklandı. Sağlam zemine ulaşabilmek için arazide ya gereğinden fazla dolgu yapılacak ya da bu alanlara işlev kazandırılarak yapı programını geliştirici katkılar elde edilecekti. Burada ikinci yol seçildi ve ilk proje konusu belirmeye başladı. Kompleksin proje ve uygulama yönünden ilk adımı, vaziyet planında D ile gösterilen, iki adet kapalı tenis kortu ve iki adet "squash" sahası ile gerekli yan tesislerden oluşan yapı oldu.

Bunu, ikinci aşama olarak, içinde 12.5x25 m. boyutlarında bir kapalı yüzme havuzu ile jakuzi ve sauna bölümlerini, kulüp yönetim birimlerini, kafe-barı ve lokantayı içeren kulüp merkez yapısı ve bunun doğusunda yer alan 25x50 m. boyutlarında, olimpik standarda sahip açık yüzme havuzu bölümü izledi.

Üçüncü aşamada, arazinin eğiminden ötürü, açık havuz platosunun altı boş kalacağı için bu alanın bir yaz spor okulu olarak değerlendirilmesi düşüncesi ortaya çıktı. Dolayısıyla projeye yüzme okulunun gereksinimi olarak 8x14 boyutlarında bir eğitim havuzu ile 8x8 m. boyutlarında bir çabalama havuzu eklendi.

7x7 m.'lik akslarla betonarme olarak inşa edilen yapının dış yüzeyi porselen seramikle kaplandı. İç hacimlerin çoğu ahşap konstrüksiyonla örtüldü. Bunlar arasında en dikkate değer olanı, ahşap asma kirişlerle geçilen 17.5x35m. boyutlarındaki kapalı yüzme havuzunun örtüsüdür.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul
Proje Tipi: Diğer Spor Yapıları
İşveren: Darüşşafaka Spor Kulubü
Danışman: Selçuk Batur
Peyzaj Mimarlığı: Mehmet Tumbiş
Statik Projesi: Alp Orhon
Mekanik Projesi: Gazanfer Uğural
Elektrik Projesi: Gazanfer Uğural
Akustik Danışmanı: Yıldız Sey
Proje Başlangıç Yılı: 1994
Proje Bitiş Yılı: 1997
İnşaat Başlangıç Yılı: 1995
İnşaat Bitiş Yılı: 1998
Toplam İnşaat Alanı: 20.000 m2

Pin It
Mimar

Ersen Gürsel