Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Galatasaray Spor Kulübü Kalamış Su Sporları Tesisi

Fores Mimarlık tarafından tasarlanan Galatasaray Spor Kulübü Kalamış Su Sporları Tesisi Kalamış'ta bulunuyor ve 2012 yılında tamamlanması bekleniyor.

Galatasaray Spor Kulübü Kalamış Su Sporları Tesisi tam olarak Fenerbahçe Burnu'nda yer alıyor. Tesis Fenerbahçe Fener'i, Fenerbahçe Orduevi ve Fenerbahçe Spor Kulübü Su Sporları Tesisi'i ile sınır oluşturacak biçimde konumlanıyor. Bu kriterlere proje alanının iklim koşulları ve manzara durumu da eklendiğinde vaziyet planı kararlarının omurgasını oluşturuyor.

Proje bulunduğu alanı en doğru biçimde kullanmak üzere kurgulandı. Manzara ile ilişki ve tesis içindeki birimlerin birbiri ile olan ilişkileri proje alanın kullanımını belirledi.

Yapılmakta olan kapalı havuz ve restoran binaları eskiden var olan binaların sınırları korunarak çağdaş sistem ve malzemelerin kullanılması öngörülerek projelendirildi. Projenin her safhasında tesisin asıl kullanıcaları olan, sporculardan fikir alınmış ve kararlar buna göre netleştirildi.

Mevcut binanın yerindeki ve çevresindeki her türlü yapılanma önemle dikkate alınarak projenin ana röper noktaları oluşturuldu. Yıkılan, yıkılmaya yüz tutan ve hasardan dolayı kullanılması sakıncalı olan bir binanın yerine sağlam, akıllı, teknolojiyi doğru kullanan ve mevcut alandan en yüksek oranda fayda sağlayan bir binaya geçiş söz konusu.

Galatasaray Spor Kulübü Kalamış Su Sporları Tesisi 10.530 m² alan üzerine toplamda 9.700 m² alana sahip olacak şekilde projelendirildi. Proje uluslararası sutopu müsabaka standartlarına uyumlu aynı zamanda yüzme için antreman amaçlı kullanılabilecek bir kapalı havuz, sporculara ait konaklama birimleri, yelken kulübü, idari birimler, üyelere yönelik olarak kurgulanmış fitness, restoran, gs store, açık havuz, kapalı ve açık otopark birimlerini kapsıyor.

Bu projenin kendisini diğer projelerden farklılaştıran bir özelliği de kullanılan malzemeler. Cephede kullanılan Corten, güneşin geliş açısıyla da ilgili olarak, Galatasaray Spor Kulübü'nün renklerine gönderme yaptığından söz konusu proje için tercih edildi. Diğer kullanılan malzemeler de yalın, işleve yönelik malzemeler tercih edildi.

Bu proje ile birlikte Galatasaray Spor Kulübü'nün tüm su sporu dalları tek çatı altında toplanmakta ve sporcuların çalışması için gerekli optimum koşullar sağlandı. Diğer yandan üyelere yönelik olan sosyal mekanların spor mekanları ile entegrasyonu bu tesisin spor tesisi olma vasfının yanı sıra sosyal tesis olma özelliği kazanmasını da sağlamakta.

Künye
Proje Yeri: İstanbul
Proje Tipi: Diğer Spor Yapıları
İşveren: Galatasaray Spor Kulübü
Danışman: Tümer Gürses, Özcan Tüzer
Ana Yüklenici: Zitaş Zülfikarlar İnşaat
Peyzaj Mimarlığı: TeamFores
İç Mekan Projesi: Dinamo Mimarlık, TeamFores
Statik Projesi: BSG Mühendislik, Serdar Özbay
Mekanik Projesi: Anıl Tuncer, Ada Elektromekanik
Elektrik Projesi: Ada Elektromekanik, Onur Güler
Proje Başlangıç Yılı: 2009
Proje Bitiş Yılı: 2010
İnşaat Başlangıç Yılı: 2011
Arsa Alanı: 10.530 m²
Toplam İnşaat Alanı: 9.700 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Serter Karataban

Nihat Gök