Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

DRS Ofis

Drs_Ofis, İstanbul'un Anadolu yakasında, Ümraniye ve Ataşehir arasında, gelişmekte olan finans merkezi bölgesinde yer alır.

Proje TEM otoyolunun Anadolu-Avrupa yönündeki ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ne bağlantı yolunun hemen kenarında, bulunduğu bölgedeki doğal eğimin en tepe noktasında yer alır. Bu durum yükselen yapıyı manzara açısından avantajlı hale getirir.

Binanın fonksiyon şemasında özellikle üzerinde durulan ve projeye yön veren konsept, geçirgen fonksiyonlar ve sosyal paylaşımın mekansal alışkanlıklar üzerinden yeniden kurgulanmasıdır. Binanın konut bölgesinde olması bu tür fonksiyonların içeride yoğunlaşması ve çevreyi de dönüştürecek hizmeti sunmasını sağlar. Ofis bloğunun tasarımsal kurgusu, çalışan bireylerin ofis alışkanlıkları ve çalışma mekanlarının niteliklerinin sorgulanmasından gelir. Dünyada ofis çalışma sisteminin masa bazlı çalışma şeklinden paylaşıma yönelik ekip çalışması yapılanmasına evrilmesi ile konvansiyonel ofis çözümü anlayışı da değişir. Bu durum da ofis mekanları ve yapılarının mekansal kurgusuna yansır. Drs Ofis değişen ofis alışkanlıklarını kendi içinde sorgulayarak alternatif mekanlar üretmeyi amaçlar.

Bu bağlamda bütün bir ofis bloğu olarak ele alınan Drs Ofis yapısında çalışma mekanları ile düşeydeki sirkülasyon aksı birbirinden koparılarak arada bir geçiş mekanı oluşturulur ve bu mekanlar hem yapının hem de çalışanların nefes aldığı açık bahçeler olarak düzenlenir. İki kat yüksekliğinde ve bina boyunca dört adet olarak kurgulanan kat bahçeleri binanın nefes aldığı, dışarıyla fiziksel ve görsel ilişki kurduğu düşey hacimler olarak kurgulanır.
Yapı, zemin kat ile birlikte 16 katlı tek bir ofis bloğundan oluşur. Her katın farklı kullanıcılara sahip olacağı ön görüsü ile katlar bağımsız ofis birimleri olarak tasarlanmış, sirkülasyon ve ıslak hacim şaftı her kata eş hizmet sunacak şekilde kurgulanmıştır. Sirkülasyon ve ıslak hacim alanları düşey ve bina boyunca yükselen şaft mantığı ile çözülerek, ofis alanlarının her kullanıcıya kendi mekansal kurgusunu sağlayacak şekilde temiz bir kat olarak bırakılmıştır.
Karşılama ve bekleme alanları ile bütün ofis binasına hizmet eden toplantı odalarının bulunduğu zemin kat, yol ve bahçe tarafından giriş alan, yüksek tavanlı bir fuaye alanı olarak çalışmaktadır. Sosyal alanlar, ticari birimler ve yemekhane, spor salonu gibi ofis bloğuna hizmet eden birimlerin yerleştirildiği -4 kotunun ortak bir avlu ile açık alanlar ile görsel ve fiziksel ilişkisi sağlanmıştır. Bu kattaki avlu ofis çalışanları ile kamusal kullanımın bir araya getirildiği ortak açık ve yarı açık alanlar olarak tasarlanmıştır.

Toprak altında bulunan ve otopark olarak kullanılan 4 bodrum kat konvansiyonel betonarme taşıyıcı sistem ile çözülürken, ofis katları daha kullanışlı mekanlar yaratmak için çelik olarak tasarlanmıştır. Sirkülasyon ve ıslak hacimleri toplayan çekirdek brüt duvarlar ile çevrelenerek cephe olarak da yapıdan koparılmıştır. Binanın kuzey cephesi çift cidar cam olarak tasarlanmıştır. Güney ve güney-batı cephesinde ise güneş kontrolü sağlayan, cam üzeri alüminyum güneş kırıcı profil sistemi olarak düşünülmüştür.

Künye
Proje Yeri: Ümraniye, İstanbul
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: DRS Yapı Yatırımları
Danışman: Cenk Sönmez
Ana Yüklenici: DRS Yapı Yatırımları
Peyzaj Mimarlığı: Hande Aydıngün, Hande Aydıngün Peyzaj Tasarım Uygulama ve Danışmanlık
Statik Projesi: Gelişim İnşaat Proje
Mekanik Projesi: Soem Mühendislik
Elektrik Projesi: Çaba Elektrik
Tesisat Projesi: Soem Mühendislik
Akustik Projesi: Talayman Akustik
Proje Başlangıç Yılı: 2013
Proje Bitiş Yılı: 2014
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
Arsa Alanı: 3,037 m2
Toplam İnşaat Alanı: 20,210 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Serter Karataban

Dicle B. Özdemir