Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Özgüven Mimarlık Genel Merkez Binası

Özgüven Mimarlık’ın kendi ofisi olarak tasarladığı yapı Ankara Çankaya ilçesi, Oran Mahallesi’nde inşa edildi.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Büyük çoğunluğu düşük yoğunluklu müstakil konutların bulunduğu yakın çevresi Ankara’nın en yüksek tepelerinden ve köklü mahallelerinden de biridir.

599 m2’lik arsasında toplam 5 kat ve 1250 m2 inşaat alanına sahip olan yapı, 40 kişinin çalışmasına imkan verecek şekilde tasarlanmış ve hayata geçmiştir. 1 Katı toprak altında olmak üzere tüm katları farklı fonksiyon ve birimlere hizmet verecek şekilde kurgulanmış ve bu farklılıklar gözetilerek her katında fonksiyonuna uygun prensipler benimsenmiştir.

Yapı, Rafet Canıtez Caddesi üzerinden giriş alır ve bu katta, resepsiyon, finans ve inşaat departmanları bir aradadır. Kapalı ofis birimleri ve açık stüdyo alanı olarak kurgulanan zemin kat diğer katlarla görsel temasını tümünü birbirine bağlayan ‘büyük boşluk’ ile sağlar. Bu ‘negatif alan’ yapının tam ortasında bulunur ve gün ışığından azami oranda faydalanmayı ve mekanlar arası görsel ilişkiyi kuvvetlendirmeyi amaçlar.

Birinci Kat Özgüven Mimarlık yönetim ve idari makamlarının kurgulandığı kattır. 18 kişilik toplantı odası ve 3 makam odası kat fonksiyonları bütününü oluşturur. Bu kattaki odalar diğer kat oda ve stüdyoları gibi güney, doğu ve batı yönelimli, dikey dolaşım ise kuzeyde kurgulanmıştır.

İkinci kat, tüm ofis mensupları ve misafirler için sosyalleşme alanıdır. Kapalı alanda yemekhanesi, dinlenme ve iş dışı vakit geçirme mekanları, ayrıca kuzey ve güneye konumlanmış 2 terası mevcuttur.

Özgüven Mimarlık Ankara mimari proje grubu 1. Bodrum katta, yapının bahçesi ile temasta tasarlanmış ve bünyesinde kapalı ofis alanları, açık stüdyo ve 12 kişilik toplantı odası bulunan 400m2’lik bir alandadır.

Bu kat yapının nüfusu en kalabalık ve bir o kadar da mekansal manada en çeşitli katıdır. 18 kişilik kadroya ev sahipliği yapar ve 180 m2lik bahçesi ile iç içe biçimlendirilmiştir.

Toprakaltı 2. Bodrum kat, teknik ve rezerv alan olarak biçimlendirilmiş ve orta ve uzun vadede büyüme stratejisine el verecek takribi 300 m2 potansiyel ofis alanına sahiptir.

Merkez Ofis binası konvansiyonel yapı tekniği ile inşa edilmiş ve malzeme seçimlerinde, brüt beton, doğal taş, çelik ve Cor-ten tercih edilmiştir. Leed Gold sertifikasına uygun biçimde sürdürülebilir ilkelerle tasarlanan yapı, sertifikasyona başvurusunu tamamlamış ve 2019 bahar aylarında plaketini almaya adaydır. Karbon ayak izini minimuma indirme hedefiyle ilgili mimarlık ve mühendislik kriterlerini azami düzeyde bünyesine entegre eden Özgüven Mimarlık Genel merkezi, tefriş ve mobilyalarında da geri dönüşümlü malzemelerden yararlanmış ve büyük yüzde OSB ve dönüştürülmüş çelik malzeme kullanmıştır.

Kendi kategorisinde; Türkiye ve Batı standartları dikkate alındığında mekansal kalite ve çeşitlilik, estetik ve uyum, sürdürülebilir ilkeler ve biçimsel yaklaşımla üst sıralarda değerlendirilebilecek bu yapı, mimari tasarım ve mühendislik ekiplerinin üstün gayret ve eforlarıyla kullanıcılarının son derece zevkle yaşadığı bir ofis bloğuna dönüşmüş ve Özgüven Mimarlık’ın benzer ölçekte proje portfolyosunda yerini almıştır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Ankara, Çankaya
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Özgüven Mimarlık
Danışman: Mimta Mimarlık
Ana Yüklenici: Özgüven Mimarlık
Peyzaj Mimarlığı: MD PROJE, Murat Memlük, Özge Gökmen
Proje Yöneticisi: Uğur Özer Özgüven
Aydınlatma Projesi: Özgüven Mimarlık, Zeve Mühendislik ve Aydınlatma
Statik Projesi: Alsancak Mühendislik
Mekanik Projesi: Soem Mühendislik
Elektrik Projesi: HB Elektrik
Tesisat Projesi: Soem Mühendislik
Çelik Projesi: Alsancak Mühendislik
Altyapı Projesi: Özgüven Mimarlık
Akustik Projesi: Zeynep ÖZGÜVEN
Yangın Tahliye Projesi: Özgüven Mimarlık
Maket: v, Fuzuli AFANDİYEV
Fotoğraf: Dantatsu
Şantiye Yöneticisi: Erkan Durusoy, Özgüven Mimarlık
Proje Başlangıç Yılı: 2016
Proje Bitiş Yılı: 2017
İnşaat Başlangıç Yılı: 2017
İnşaat Bitiş Yılı: 2018
Arsa Alanı: 599 m2
Toplam İnşaat Alanı: 1,246 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Uğur Özer Özgüven

Özgür Onur Özgüven

Erkan Durusoy

Ergi Bozyiğit

Hakan Şanlı

Mümtaz Yücel

Orhan Efendiyev

Ece Yıldırım

Turan Ülger