Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Aslanlar Ofis Binası - Koleksiyon Mobilya Ankara Merkezi

AS Architects tarafından tasarlanan Aslanlar Ofis Binası, Koleksiyon Mobilya Ankara Merkezi olarak kullanılıyor.

AS Architects projeyi anlatıyor:

Aslanlar Ofis Binası, Ankara’da, iş dünyasının ana ekseni haline gelmiş olan Eskişehir Yolu aksı üzerinde, bölgenin en aktif konut yerleşim alanının giriş bölümünde yer almaktadır. Yapı ofis ve ticaret alanı olarak tasarlanmış, yapımının tamamlanmasının ardından kiraya verilmesi amacıyla kurgulanmıştır. Temel plandan yola çıkarak, kullanıcıların tasarım sürecine dahil olmadıkları göz önünde bulundurularak, servis alanlarının ve düşey dolaşım elemanlarının mümkün olduğunca bir arada çözümlenmesi ve taşıyıcıların mümkün olan en az şekilde müdahale ettiği, geniş ve açık alanlar tasarlamak ana hedefi oluşturmuştur. 

Basit gibi görülen bu problem tam olarak esnekliğe duyulan gereksinim ve ihtiyaçların başlangıçta bilinemiyor olması nedeniyle ve her senaryoya uyum sağlaması amacıyla detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Cephe tasarımı ise belirtilen belirsizliklerin bir getirisi olarak çevrede pek çok örneği görülebilen cam bir kütle elde etmemek ve yapının ışık performansını düzenlemek amacıyla oluşturulmuştur. Güneş kırıcılar ve sağır alanlar tüm bu faktörler göz önünde bulundurularak yapıya entegre edilmiştir.

Zemin kat alanında, giriş bölümünün önemi açısından asma kat barındıran, yüksek tavanlı bir çözüm yaratılmıştır. Binanın çevresindeki referansların azlığı ve aynı zamanda çeşitliliği, oldukça dingin ve sadeliği ile dikkatleri çeken bir yapı tasarımını hayata geçirmiştir.

Harita
Künye
Proje Yeri: Ankara, Yenimahalle
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
Mimari Proje Ekibi: Sevdil Aydoğan
İşveren: Aslanlar Petrol
Ana Yüklenici: Aslanlar Petrol
Proje Yöneticisi: Sevdil Aydoğan
Konsept Tasarımı: AS Architects
Uygulama Projesi: AS Architects
Statik Projesi: MN Mühendislik, Metin Başaran
Mekanik Projesi: Yapıtes, Hükmü Çömez
Elektrik Projesi: Denge Mühendislik, v, Metin Keşan
Fotoğraf: Fethi Mağara
Proje Başlangıç Yılı: 2013
Proje Bitiş Yılı: 2013
İnşaat Başlangıç Yılı: 2013
İnşaat Bitiş Yılı: 2015
Arsa Alanı: 2,500 m²
Toplam İnşaat Alanı: 8,200 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Ayşin Sevgi Karakurt