Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Deha Proje Ofis

Ven Mimarlık'ın Deha Proje için tasarladığı ofis Ankara İncek'te yer alıyor.

Ofis projesini anlatıyor:

"Ankara – İncek'te villa yerleşimi içinde yer alan yapı bir mühendislik firmasının merkez binası olarak hizmet verecektir. İşverenin temel kriteri binanın çevre binalardan farklılaşarak firma vizyonunu öne çıkarması ve çalışanları için motivasyonu arttırıcı keyifli mekanlar yaratılmasıdır.

Yapıyı iki kütle oluşturmaktadır; bunlardan biri opak yüzeye sahip lineer kütle ve diğeri geçirgen yüzeye sahip şeffaf kütledir. Bu iki kütlenin iç içe geçmesiyle iç ve dış mekanda dinamik hacimler ve formlar yaratılmıştır. Parsel ölçeğinde yeşile maksimum alan bırakılmış, üst örtüyle tanımlanan yarı açık giriş alanı ile ön ve arka bahçelerdeki yeşilin sürekliliği sağlanmıştır.

Arka bahçede, üst katta yer alan kütüphane/toplantı odasının 5mlik konsolu yaz günlerinde bahçenin korunaklı kullanım mekanıdır. Bu büyük konsol, geometrik olarak bir küptür.

Arsanın sınırlı alanında tasarlanan yapının her katında boşluklarla genişletilmiş ve/ veya yükseltilmiş farklı mekanlar yaratılarak hacimsel ve görsel derinlik sağlanmıştır.

Yapı, bahçe katı, giriş katı, birinci kat ve çatı kullanımı katı olmak üzere, toplam 4 katlıdır. Giriş katında yer alan galerili bekleme/karşılama alanına bir yönde farklı yüksekliği ile kütüphane/toplantı konsolu diğer yönde ise çalışma ofislerinin bulunduğu kütle bir koridor ile bağlanır.

1. katta bekleme/karşılama alanı üzerinde konumlanan galeri stüdyo ile bütünleşir. Çatının formu stüdyodan algılanır ve değişken yüksekliği ile ferahtır. Zemin kattaki çalışma ofislerinin bulunduğu kütle ise bu katta da kendini tekrar eder.

Çatı katında yönetici ofisleri ve büyük bir teras bulunmaktadır. Yönetici ofisleri ile 1. katta yer alan stüdyonun iç mekanda görsel bağlantısı da ayrıca sağlanmıştır.

Çalışanların keyifli zaman geçirebilecekleri ve öğle yemeklerini yiyebilecekleri yemekhane ile sosyal alan bahçe katındadır ve şeffaf kayar kapıların açılmasıyla bu mekanlar bahçe ile bütünleşmektedir."

Harita
Künye
Proje Yeri: İncek, Ankara
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Deha Proje Mühendislik ve Müşavirlik
Ana Yüklenici: Deha Proje
Peyzaj Mimarlığı: Promim Proje, Selami Demiralp
İç Mekan Projesi: VEN Mimarlık
Proje Yöneticisi: Gül Güven
Aydınlatma Projesi: VEN Mimarlık
Statik Projesi: Konkan Mühendislik
Mekanik Projesi: Ünlü Mühendislik
Elektrik Projesi: RAM Mühendislik
Tesisat Projesi: Ünlü Mühendislik
Fotoğraf: Gürkan Akay
Proje Başlangıç Yılı: 2013
Proje Bitiş Yılı: 2014
İnşaat Başlangıç Yılı: 2013
İnşaat Bitiş Yılı: 2014
Arsa Alanı: 530 m2
Toplam İnşaat Alanı: 660 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Gül Güven

Gülistan Durmaz

Gamze Güven
Yardımcı Mimar(lar)
Recep Aygın
Zeynep Aydın