Other Works
Similiar Projects

Deha Proje Ofis

Ven Mimarlık'ın Deha Proje için tasarladığı ofis Ankara İncek'te yer alıyor.

Ofis projesini anlatıyor:

"Ankara – İncek'te villa yerleşimi içinde yer alan yapı bir mühendislik firmasının merkez binası olarak hizmet verecektir. İşverenin temel kriteri binanın çevre binalardan farklılaşarak firma vizyonunu öne çıkarması ve çalışanları için motivasyonu arttırıcı keyifli mekanlar yaratılmasıdır.

Yapıyı iki kütle oluşturmaktadır; bunlardan biri opak yüzeye sahip lineer kütle ve diğeri geçirgen yüzeye sahip şeffaf kütledir. Bu iki kütlenin iç içe geçmesiyle iç ve dış mekanda dinamik hacimler ve formlar yaratılmıştır. Parsel ölçeğinde yeşile maksimum alan bırakılmış, üst örtüyle tanımlanan yarı açık giriş alanı ile ön ve arka bahçelerdeki yeşilin sürekliliği sağlanmıştır.

Arka bahçede, üst katta yer alan kütüphane/toplantı odasının 5mlik konsolu yaz günlerinde bahçenin korunaklı kullanım mekanıdır. Bu büyük konsol, geometrik olarak bir küptür.

Arsanın sınırlı alanında tasarlanan yapının her katında boşluklarla genişletilmiş ve/ veya yükseltilmiş farklı mekanlar yaratılarak hacimsel ve görsel derinlik sağlanmıştır.

Yapı, bahçe katı, giriş katı, birinci kat ve çatı kullanımı katı olmak üzere, toplam 4 katlıdır. Giriş katında yer alan galerili bekleme/karşılama alanına bir yönde farklı yüksekliği ile kütüphane/toplantı konsolu diğer yönde ise çalışma ofislerinin bulunduğu kütle bir koridor ile bağlanır.

1. katta bekleme/karşılama alanı üzerinde konumlanan galeri stüdyo ile bütünleşir. Çatının formu stüdyodan algılanır ve değişken yüksekliği ile ferahtır. Zemin kattaki çalışma ofislerinin bulunduğu kütle ise bu katta da kendini tekrar eder.

Çatı katında yönetici ofisleri ve büyük bir teras bulunmaktadır. Yönetici ofisleri ile 1. katta yer alan stüdyonun iç mekanda görsel bağlantısı da ayrıca sağlanmıştır.

Çalışanların keyifli zaman geçirebilecekleri ve öğle yemeklerini yiyebilecekleri yemekhane ile sosyal alan bahçe katındadır ve şeffaf kayar kapıların açılmasıyla bu mekanlar bahçe ile bütünleşmektedir."

Map
Details
Project Location: İncek, Ankara
Project Type: Offices
Proje Tipi Grubu: Commercial
Employer: Deha Proje Mühendislik ve Müşavirlik
Ana Yüklenici: Deha Proje
Peyzaj Mimarlığı: Promim Proje, Selami Demiralp
Interior Architecture: VEN Mimarlık
Projcet Manager: Gül Güven
Lighting Project: VEN Mimarlık
Structural Project: Konkan Mühendislik
Mechanical Project: Ünlü Mühendislik
Electrical Project: RAM Mühendislik
Plumbing Project: Ünlü Mühendislik
Photography: Gürkan Akay
Project Start Date: 2013
Project End Date: 2014
Construction Start Date: 2013
Construction End Date: 2014
Building Plot Area: 530 m2
Total Construction Area: 660 m²

Pin It
Architectural Offices
Architects

Gül Güven

Gülistan Durmaz

Gamze Güven
Contributing Architect(s)
Recep Aygın
Zeynep Aydın