Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Deloitte Türkiye Genel Müdürlüğü

Bakırküre Architects'in tasarladığı Deloitte Türkiye Genel Müdürlüğü Maslak no/1 Plaza'da yer alıyor.

Bakırküre Architects projesini anlatıyor:

Maslakno/1 Plaza’da toplam 12.500 m² alanda, 11 kata yerleşen Deloitte Türkiye Genel Müdürlüğü’nün yenilenen ofisinde, ofis katlarının sekiz tanesi operasyonel kat iken, bir tanesi misafirlerin karşılanacağı resepsiyon ve toplantı-lounge katı, son kat ise hukuk ve şirket vakıf bölümleri katı olarak tasarlandı. Firmanın yeniliklere açık yüzü mekan kurgusuna yansıtılarak, video-konferans odaları ve seminer imkanlı toplantı odalarına ek, binanın 2.000 m² alana sahip -1 katının tamamı eğitim işlevine ayrılmış “Deloitte Learning Center” olarak hizmet vermeye başladı.

Günümüzün ofis anlayışı, ofis iç mekanlarının çalışanların mutluluğu ve konforuna yönelik, verimi arttıracak, çalışanlar arasında iletişimi üst düzeye çıkaracak, firma sadakatini sağlayacak bir anlayışla ele alınmasını gerektirir. Teknolojinin getirdiği olanakların mobiliteyi sağlaması, dolayısıyla da farklı yerlerde ve çeşitli biçimlerde çalışma ve iş yapma olanaklarını desteklemesiyle, Deloitte Türkiye Ofisi böyle bir anlayıştan doğan bir tasarım ilkesiyle geliştirildi.

Deloitte Türkiye Genel Müdürlüğü’nde “shared desk” (paylaşılan masa) ve “clean desk” (temiz masa) uygulamasına geçildi ve kişiye özel masa anlayışı terk edilerek herkese istediği yerde çalışabilme olanağı sağlandı. Tüm katlarda 4’lü ve 6’lı çalışma istasyonlarının yanı sıra yüksek konsantrasyonlu çalışma, rahat çalışma, sessiz mekanlar, grup çalışması, ufak toplantı köşeleri, formal-informal toplantı odaları gibi düzenlemelerle personele çalışma biçimini seçme özgürlüğü sağlandı. Verimi arttıracak, çalışanları tekdüzelikten kurtaracak, personel arasında iletişimi üst seviyeye çıkaracak bir tasarım uygulandı. Konforlu ortak çalışma mekanları paylaşıma açık ve herkes tarafından ulaşılabilir şekilde tasarlanarak ekip çalışmaları teşvik edildi. Özel telefon görüşmeleri için telefon kulübeleri, kişisel eşyalar ve postalar için her çalışanın kullanabileceği şifreli dolaplar ofis ortamına eklendi.

Yeni Deloitte ofisinde her katın beşte birine yakın alanı “kitchenette”ler, oturma alanları, dinlenerek çalışma alanları olarak kurgulandı. Ek olarak katından sıkılanlar için şık bir kafeterya olarak düzenlenen yemekhane bölümünde ya da kış bahçesinde alternatif çalışma mekanları kurgulandı. Böylece departmanlar ve mekanlar arasındaki ayrım ortadan kaldırılarak; bir “bilgi merkezi ”ne yakışır ofis ortamı yakalanmış oldu.

Tüm genel müdürlüğün data altyapısı kablosuz şekilde tasarlandı. Ofisin tümündeki monitörlerin ve toplantı odalarının rezervasyon sistemlerinin kişisel olarak uzaktan kontrol edilebilmeleri için gerekli donatıları kuruldu. İletişim, masalarda sabit telefonlara yer verilmeyerek, personele dahili olarak da erişimi sağlayabilecek cep telefonları ile çözümlendi.

Maslakno/1 Plaza’da 6 ay gibi kısa bir sürede tamamlanan yeni Deloitte Türkiye Genel Müdürlüğü Ofisi de günümüz teknolojik olanaklarını en iyi şekilde kullanan, “Y kuşağı” olgusunu göz önünde tutan, çalışan sadakati odaklı, memnuniyet ve verimliliği üst düzeye çıkarmayı amaçlayan yeni ofis anlayışının bir öncüsü olarak, Bigg tarafından keyifle kurgulandı. Sıkışık bir program içerisinde işverenle koordineli ve devamlı iletişim halinde ilerlemek proje yönetiminin sağlıklı bir şekilde sağlanmasında anahtar noktalardan biri oldu. 

Harita
Künye
Proje Yeri: Maslak, İstanbul
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
Mekanik Projesi: Ka Mühendislik
Elektrik Projesi: Ka Mühendislik
Fotoğraf: Gürkan Akay, Engin Gerçek
Proje Başlangıç Yılı: 2014
İnşaat Bitiş Yılı: 2014
Toplam İnşaat Alanı: 12.500 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Gürhan Bakırküre

Selden Kurt Ünsal

Samprie Chatziahmet

Mehmet Ay