Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Markafoni Genel Merkez Ofisi

Habif Mimarlık'ın tasarladığı Markafoni Genel Merkez Ofisi Maslak, İstanbul'da bulunuyor.

Habif Mimarlık projesini anlatıyor:

"Çoğunlukla ofis iç mekan tasarımlarının genel mantığı, giriş ve rekreasyon alanlarında kurumsal kimliğin tasarım öğeleriyle ağırlıklı bir şekilde ortaya konulması üzerinedir. Yine aynı yaklaşım çerçevesinde, daha yalın fakat birbirine benzeyen çalışma mekanları ile karşılaşırız. Bizim Markafoni.com'un genel merkezini tasarlarken kaçınmaya çalıştığımız da işte tam olarak bu yaklaşım oldu.

"Ribbon" adını verdiğimiz, Markafoni kurumsal renklerindeki şeritleri tüm ofis alanı içerisinde dolaştırdık. Ağırlıklı olarak tavandan ilerleyen bu kurdeleler ile oynamaya başladık: kimi zaman düğümleyip açtık; yer yer alçaltıp yükselttik; bazen de genişlettik ve daralttık. Sonuçta ihtiyaç duyulan eleman ve mekanları oluşturabilen, dinamik ve değişken, heykelsi fakat işlevsel bir yapı elde ettik.

Bu yapı; ofisin ihtiyacına göre gerekli olan mekanı ve elemanları bazen kendisi oluşturdu, bazen de bu mekanlar ve elemanlar "Ribbon" üzerine takıldılar: "Ribbon" ofis ihtiyaç duyduğunda açık bir toplantı alanına dönüştü, oturma birimi oldu, sahne haline geldi. Yer yer bölücü elemanlar takıldı "Ribbon"un üzerine, yer yer hızlı toplantı birimleri...

Çözüm ortaklarımız ile birlikte, "Ribbon"un her noktasını ele alarak, ince ince işleyerek projelendirdik. Ofisin geri kalanını ise ana tasarım öğemize bir fon olarak ele aldık, fakat kendine ait karakteri ve detayları olan mekanlar oluşturabilmeyi amaçladık.

Sonuçta; müşterimizin kurumsal kimliğinin tüm ofis boyunca okunabildiği, sıradışı, dinamik ve eğlenceli bir ofis elde ettiğimizi düşünüyoruz."

Künye
Proje Yeri: Maslak, İstanbul
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
Fotoğraf: Gürkan Akay
İnşaat Bitiş Yılı: 2015
Toplam İnşaat Alanı: 3500 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Hakan Habif

Çağrı Kaan Çetin