Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Bahçeköy Evi

Bahçeköy Sarıyer’de bulunan aile evi, mümkün olduğunca net, aydınlık, ferah yaşam alanları oluşturmak üzere planlanmış.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Bahçeköy Sarıyer ‘de bulunan aile evi, mümkün olduğunca net, aydınlık, ferah yaşam alanları oluşturmak üzere planlanmıştır. Dışarıdan kapalı, nispeten sert, saydam olmayan ilk algısı, bahçe cephesinde olabildiğince açık, havadar ve dış mekana yönelimli hale gelir. İç mekanlar geniş cam ve teraslarla bahçeye açılır.

Tasarımda, hem iç hem dış mekanda, kullanılan malzemelerin doğal sonuçları, amaçlı şekilde, olabildiğince korunmuştur.

Dış cephe tümüyle el işçiliği mozaiktir. Bahçe duvarları ve doğrama detaylarında, zaman içinde doğal şekilde son doku ve rengini alan korten çelik kullanılmıştır. İç mekanda ahşap ve mermer gibi doğal malzemeler mekanların karakterlerine uygun şekilde uygulanmıştır. Tüm sabit mobilyalar özel üretimdir. Çoğunlukla siyah ve doğal cilalı meşe ve pastel tonlu lakenin kombinasyonları şeklindedir. Metal detaylar genelde siyah, kısmi olarak da bakır ve satine metal renklerdedir. İç mekan, amaçlı şekilde, yalın, yaşam unsurunun önüne geçmeyecek bir fon olarak tasarlanmıştır. Detaylar ve çeşitli sanat eserleri atmosfere renk katmak amacıyla kullanılmıştır.

Mimari bir unsur olarak merdiven, heykel etkisi yaratmak amacıyla tasarlanmıştır ve 3 yaşam katını birbirine bağlar. Merdiven strüktürü, tümüyle, hacme sıcaklık getiren ahşap örtü ile kaplanmıştır.

Bahçede, yüzme havuzu yanında, salon, mutfak, yarı açık dinlenme alanı, spor salonu, soyunma odası, duş ve tuvaletlerin bulunduğu bir havuz evi tasarlanmıştır. Tavan yüksekliğinde kayar camlar yaşam alanlarının tümüyle doğal ışık almasını ve istendiğinde açılarak havuz terası ile bütünleşmesini sağlar.

Künye
Proje Yeri: Sarıyer, İstanbul
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Alp Saul
Ana Yüklenici: Habif Mimarlık
Peyzaj Mimarlığı: SdARCH Trivelli & Associati
Aydınlatma Projesi: Ebru Katmer
Elektrik Projesi: Arslan Elektrik
Tesisat Projesi: Yelken Mühendislik
Fotoğraf: İbrahim Özbunar
Proje Başlangıç Yılı: 2016
Proje Bitiş Yılı: 2018
İnşaat Başlangıç Yılı: 2016
İnşaat Bitiş Yılı: 2018
Arsa Alanı: 2,200 m²
Toplam İnşaat Alanı: 1,700 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Setenay Erkul

Hakan Habif