Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

British American Tobacco (BAT) Türkiye Genel Müdürlüğü

Orjin Maslak’ta bulunan British American Tobacco (BAT) Türkiye Genel Müdürlüğü Bakırküre Mimarlık tarafından tasarlandı.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

İstanbul’un en önemli iş merkezlerinden birinde yer alan Orjin Maslak’ın dokuz ve onuncu katlarına taşınma kararı alan British American Tobacco ekibi ile öncelikle bir workshop organize ettik. Bu atölye çalışmasının verilerinden yola çıkarak oluşturduğumuz projede, çalışanların talepleri ve ihtiyaçları üzerine bir tasarım şeması çıkardık ve verilen tüm kararlara bu beklentileri işledik. British American Tobacco için hiyerarşi yerine sosyalliğin, durağan bir oturma düzeni yerine hareketin temellendirildiği sosyal bir ofis tasaladık.

Toplamda 4.500 m² alana sahip iki katı birbirine, giriş ve resepsiyona yakınlığı esas alarak döşemede açılan boşluk sayesinde fonksiyonel ve modern bir merdivenle bağladık. Yaş ortalaması oldukça genç ve enerjisi yüksek BAT ekibi için, çalışanlar için daha fazla esneklik, daha iyi bir iş-hayat dengesi, daha mutlu çalışma hayatı ve daha az hastalıkla kaybedilen zaman anlamına gelen Hareket Temelli Çalışma Sistemi kurguladık. Departmanların birbirleri ile olan ilişkilerini gözeterek bir sirkülasyon haritası oluşturduk. Çalışma birimleri, sosyal alanlar, toplantı mekanları bu haritada homojen ve herkesin kullanım ve ulaşımına kolay noktalarda hayat buldu.  Sosyal alanlar ve çalışma alanları birbirinin işlevini destekler nitelikte yaratıldı. Projenin en hareketli noktaları ise her biri birbirinden farklı konsepte sahip kitchenetteler ve fonksiyonel, renkli yemekhane oldu. Yemekhane alanını tüm gün boyu kullanılabilecek şekilde, toplantı, dinlenme gibi birçok farklı işlevi içinde barındıran geniş ve ferah  bir alan olarak kurguladık.

Açık ofislerde sıradanlaşan, tekdüze 6’lı çalışma istasyonu düzeni yerine şaşırtmalı bir yerleşim planı yaptık.  Çalışanların bir araya gelerek pop-up toplantılar yapılabileceği, küçük kahve molalarına olanak sağlayan birbirinden farklı sosyal alanları çalışma istasyonlarının arasına serpiştirdik.

Kurumun genç ve dinamik kimliğini yansıtan renk kararları, grafik tasarımı, iletişim mesajları ile her bir çizgi projenin kimliğini yansıttı diyebilirim. Proje içerisindeki yönlendirmeleri farklı yüzeylerde yer alan grafikler, gerek zeminde gerekse tavanda devamlılığını sürdüren aydınlatma elemanlarının hareketliliği ile sağladık.

British American Tobacco Türkiye Genel Müdürlüğü’nde günün ve firmanın ihtiyaçlarına yanıt veren, modern, sıcak, zamansız mimari kararlar ve bu kararları destekleyen malzeme seçimleri ile bir bütün meydana getirdik. Doğal ışık, yeşil doku, sentetik zemin, cam, mermer ve ahşabın bir araya gelişi ile doğaya entegre bir tasarım üç ay gibi kısa bir sürede yeni kullanıcıları ile buluştu.

Harita
Künye
Proje Yeri: Sarıyer, İstanbul
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
Mimari Proje Ekibi: Esra Saklı, Doruk Soyal, Nur Sarıbal, Bülent Atılgan, Hami Çorakçı, Çağan Geçdoğan, Çağrı Dolapçı, Yasin Şen, Fatih Emre Erol
İşveren: British American Tobacco (BAT) Türkiye
Fotoğraf: Gürkan Akay
Proje Başlangıç Yılı: 2017
Proje Bitiş Yılı: 2017
İnşaat Başlangıç Yılı: 2017
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Toplam İnşaat Alanı: 4,500 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Gürhan Bakırküre

Doruk Soyal

Semih Yılmaz