Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Prototipleme Merkezi

İşverenin mevcut deposunun bir bölümünün dönüşümüyle planlanan Prototipleme Merkezi yaklaşık 2000 m² alanı kapsamaktadır.

Prototipleme Merkezinin özelliği, bünyesinde çeşitli prototip üretimlerinin yapılacağı atölye ve laboratuvarları, ofis alanlarını ve bir tasarım geliştirme merkezini bulundurmasıdır.

Planlamada laboratuvar ve atölyeler cephe arkasında, güneş ışığının daha kontrollü alınabildiği alanlarda konumlandırılırken, ofisler maksimum derecede ışığı içeriye alabilecek şekilde daha aydınlık ve ferah cephelerin önüne alınmıştır. Özel laboratuvar ve atölye alanlarında titreşim ve gürültü yayan makinelerle çalışılması sebebiyle bu alanlar tek katta çözümlenerek, yüksek tavanlı hacimler yaratılmıştır. Ofis katları ise ikinci bir asma kat oluşturularak bu alana yerleştirilmiştir. Girişte yer alan ve ofis katına erişimi sağlayan amfi bölümü, çeşitli seminerler, konferanslar, etkinlikler için düşünülmüş projeye sosyal bir kimlik kazandıran tasarımın önemli bir parçasıdır. Bu fonksiyonla birlikte giriş, aynı zamanda showroom ve user-lab birimleriyle mekansal bir ilişki kurmaktadır.

Ofis katında kullanılan köprü-koridor aynı zamanda üretim alanını gözlemleyebilmek için tasarlanmış bir görsel bağlantı elemanıdır. Çalışanlara ve misafirlere bu köprü aracılığıyla üretim yerlerini görüp, deneyimleme imkanı sunulmaktadır. Cephede mevcut yapı malzemesine müdahale edilmemiş, mimari entegrasyonu vurgulayabilmek için proje üçüncü boyutta, kendi kalınlığı ve ışık öğesiyle koparılmıştır. Işığı içeriye alabilmek için binanın mevcut sağır cephesinde statik kurallar göz önünde bulundurularak ritmik düzende dikey yarıklar açılmış, giriş kırmızı saçak ve yüzeyle vurgulanarak ikinci bir cephe elde edilmiştir. 

Künye
Proje Yeri: Kocaeli (İzmit), Gebze
Proje Tipi: Ar-Ge Binası
Proje Tipi Grubu: Ticari
Proje Başlangıç Yılı: 2016
Toplam İnşaat Alanı: 2,000 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Gürhan Bakırküre
Yardımcı Mimar(lar)
Doruk Soyal
Mehmet Ay
Metin Tuncel