Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Roche Türkiye Genel Müdürlüğü

Roche Türkiye Genel Müdürlüğü ofisi, İstanbul Maslak’taki Uniq Plaza’da yer alıyor.

Bakırküre Mimarlık projeyi anlatıyor: 

Altı bin metrekareye yayılan ofis, iki yüz yirmi Roche çalışanına ev sahipliği yapıyor.

“Mutlu ofislerin mutlu çalışanlar ile var olabileceği” anlayışı ile, projenin ilk adımı olarak Roche Türkiye çalışanları ile bir araya gelindi ve mevcut ofislerinde hem mutlu, hem mutsuz oldukları konuların, yeni ofislerine dair hayallerin paylaşıldığı bir atölye çalışması düzenlendi. Atölye sırasında üretilen fikirler ve anketlerin verdiği bilgiler, üç ay gibi kısa bir sürenin ardından Roche Türkiye’nin yeni merkezine dönüştü.

Bu merkezde çeşitli çalışma biçimlerine imkân sağlayan farklı işlevde ve boyutta mekânlar, formel ve informel toplantı ve buluşma odaları, eğitim ve atölye mekânları, kafeteryalar, dinlenme alanları, tematik odalar, hatta oyun ve masaj odaları bulunuyor; keyifli mekânlar verimli bir çalışma sağladığı gibi sosyal bir iş ortamı yaratıyor. Farklı bölümlerde çalışanlar arasında karşılaşmalar ve olası işbirlikleri, ilhamları ve yeni fikirleri tetikliyor.

Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nin (Dow Jones Sustainability Index) “İlaç, Biyoteknoloji ve Yaşam Bilimleri Endüstrisi” (Pharmaceuticals, Biotechnology & Life Sciences Industry) kategorisinde altı kez Süpersektör Lideri (Supersector Leader) olan Roche’un Türkiye ofisinin de, firmanın anlayışı kadar yenilikçi ve çevreci biçimde kurgulanmasına özen gösterildi.

Konsept tasarımı Brezilyalı MW Arquitetura tarafından, mimari tasarım, projelendirme ve uygulaması Bakırküre Mimarlık tarafından hazırlanan Roche Türkiye Genel Müdürlüğü, dört kattan oluşuyor. Giriş katında yer alan karşılama bölümü ve lobi, ilaç şirketi Roche’un kimliğini vurgulayacak şekilde tasarlandı. Marmara mermeri ile doğal ve steril bir ortam algısı yaratılırken ahşap malzeme, canlı renkler ve açı oyunları ile sterillik hissi yumuşatılarak samimi, davetkâr ve karakteristik bir mekân oluşturulması hedeflendi. Gün içinde oldukça yoğun bir dolaşımı ve çok sayıda uluslararası ziyaretçiyi ağırlayan giriş bölümü, aynı zamanda bir bekleme ve sergileme mekânı işlevi de görüyor; bu nedenle aydınlatmalar, duvar panoları gibi detaylarda şirketin küresel kimliği kadar Türkiye’deki yerel yüzünün de vurgulanması amaçlandı. Şerit aydınlatmalar ve kırıklarla yönlendirilen ziyaretçinin ulaşması planlanan iç boşluk, aynı zamanda ofisin de kalbi niteliğinde; hem katlar arasında görsel ilişki kuran, hem de doğal aydınlatma sağlayan bu geniş boşluk, aynı zamanda bir toplanma mekânı kurgusunda. Bu hareketli iç boşluğun dışarıdaki yansıması ise, kırmızı perfore metal panellerle yaratılan canlı bir mekân olarak vuku buluyor.

Katlardaki açık planlı çalışma alanları ve şeffaf odalar arasına çeşitli büyüklük ve özellikte toplantı odaları, ufak mutfaklar, dinlenme ve rahat çalışma alanları, bireysel çalışma alanları, tematik odalar yerleştirilerek ulaşılabilir ve dinamik bir tasarım gözetildi. Birinci katın bir bölümü ise Roche ekibinin eğitimine ayrılarak, mekânın genelindeki hareketli sistemler ile her zaman kullanılabilecek, çok amaçlı bir alan yaratıldı.

Roche Türkiye Genel Müdürlüğü ofisi, Y kuşağı’nın giderek ağırlık kazanmakta olduğu bugünün iş yaşamına çağdaş bir mekânsal yorum getirmeyi hedefliyor.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul, Sarıyer
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Roche Türkiye
Konsept Tasarımı: Moema Wertheimer, Maria Cristina Bianchessi, MW Arquitetura
Statik Projesi: Paulo Frederico Neto
Fotoğraf: Gürkan Akay
İnşaat Başlangıç Yılı: 2014
İnşaat Bitiş Yılı: 2015
Toplam İnşaat Alanı: 6,000 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Gürhan Bakırküre

Gönül Karahan

Aslı Ören

Zeynep Önay

Çağatay Akşehirli

Mehmet Rüstemoğlu

Selden Kurt Ünsal

Naciye Germen

Doruk Soyal

Mehmet Ay

Zeynep Öziş