Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Youth Republic

Kontra Mimarlık tarafından Youth Republic için tasarlanan iç mekan projesi.

Kontra, projeyi anlatıyor:

Kontra’nın, 1300m2’lik eski bir ayakkabı atölyesini, Youth Republic gençlik pazarlama iletişim ajansının çağdaş ofisine dönüştürdüğü bu mekânda giriş, 6 metrelik yüksek tavanı ve paslandırılmış metal levhaların endüstriyel dokusuyla sizi Maslak’ta ki binanın artık sanayi bölgesiyle kaynaşmış ham ve doğal çevresinden koparmadan davetkâr bir şekilde içeriye karşılıyor. Bu levhaların üzerlerinde Oscar Wilde, Franz Kafka gibi ünlülerin, Youth Republic’in felsefesini yansıtan sözleri yer alıyor. Bu erdemli ve maskulen görünüş, içeride ki genç ekibin gücünün yansımasını vurguluyor. İçeride ise capcanlı ve rengârenk mekân “Genç Kalın!” mesajını vererek, yaratıcılığı, motivasyonu ve rahatlamayı destekliyor.

9 departman için tasarlanmış çalışma alanına girdiğinizde, dikkatinizi ilk olarak mekanın tam ortasında ki “Reaktör Toplantı Odası” çekiyor. Bu oda, konumu ve ilk kurulduğu günden beri ajansın bir parçası olan masası ile ofisin kalbi, fonksiyonu ile de beyin fırtınası merkezi olarak konumlanıyor. Ajansın bütününü merak eden misafirler için de bir seyir terası. Açık ofis olarak tasarlanan mekân ve mekânla entegre olan çalışanların kişisel rengârenk locker dolapları kendinizi bir üniversite kampüsündeymişsiniz gibi hissettiriyor. Alanda anlık toplantı noktaları için bulunan karatahtalar da bu algıyı kuvvetlendiriyor. Kontra, proje de Youth Republic’in işleyiş prensibini yansıtmayı hedefleyerek ham malzeme kullanıyor.

Yaratıcı pazarlama ajansı; soyut fikirleri, somutlaştırıyor. Mekânda; duvar,Mimari Tasarım: KONTRAMimari Proje ve Uygulama: KONTRAProje Alanı: 1300 m²Proje Süresi: 6 ayProje Adı: Youth Republic Ofis ProjesiProje Yeri: Maslak/ISTANBULProje Tarihi:2011Proje Süresi: 7 aykapı, kitaplıklarda kullanılan OSB malzeme, sade, işlenmemiş bir malzemenin ufak bir dokunuşla nasıl klas, şık ve dinamik olabileceğine gönderme yapıyor. Detaylarda kullanılan demir, zemin de kullanılan epoksi malzeme ve endüstriyel atmosferi destekleyen konteyner duvarlarda ki grafiti çalışmaları da size gerçek sokak ruhunu yaşatıyor. Böylece Youth Republic soyutu somuta dönüştürürken, bulunduğu çevreden de kopmuyor. Masaların arasında ki mandalina ağaçları açık ofis mekânında temiz hava, tazeleyici ve yaratıcı bir atmosfer sağlıyor. Rengârenk kitaplıklar ve dinamik şekilleriyle mekâna yayılmış raflar yaratıcı düşüncede sürekliliği destekliyor. Kantin, sarı şeritli yönlendirme işaretli duvarlarla, duvarlarda eğlenceli görseller ve tavanda rengârenk floresan aydınlatmalarla çalışanları beyin fırtınası öncesi ve sonrasında deşarj olmaya yönlendiriyor. OSB duvarlar, metal profil masa ayakları ile ham malzeme yine mekana hakim. Islak mekânlara gelince, duvarlarda yine sade ama gösterişli bir fikir yer alıyor.

Buradaki çalışmanın teması ise eğlence ve hayaller. Asma katta yan yana bulunan genç yöneticilerin odaları, üzerinde grafik çalışmaların yer aldığı cam cephelerle, açık mekânın enerjisiyle bütünleşmiş kalıyor. Bu katta yönetici ofislerinin yanın da eğitim odaları da yer alıyor. Kontra’nın dinamik ve tecrübeli ekibinin, gençler için ‘gençlerle’ beraber projeler yaratan ve Türkiye’nin önde gelen pek çok şirketinin gençlik iletişim stratejisini belirleyen Youth Republic için tasarladığı bu ilham verici mekân da Youth Republic ekibi ödüllü fikirlerle yaratıcı projeler geliştirirken, mimari tasarımı ile Youth Republic projesi de uluslararası alanlarda ödül almaya devam ediyor.

Harita
Künye
Proje Yeri: Sarıyer, İstanbul
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Youth Republic
Proje Yöneticisi: Gülşah Cantaş
Proje Başlangıç Yılı: 2011
Proje Bitiş Yılı: 2011
İnşaat Başlangıç Yılı: 2011
İnşaat Bitiş Yılı: 2011
Arsa Alanı: 1,300 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi