Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

The Factory Maslak

Dila Gökalp, Maslak'ta bulunan ve eski bir tekstil fabrikasından ofise dönüştürülen mekanı anlatıyor:

The Factory; nitelikli dönüşüm (adaptive re-use) kapsamında değerlendirilebilecek büyük bir ofis iç mekan tasarımı projesi. Maslak'ta bulunan yapımı 1960'lara uzanan bir tekstil fabrikası yerine sektörünün lideri bir teknoloji ve reklam ajansı iç mekanı tasarlandı. 1800 m2'lik bir alana yayılan; büyük bir tek hacim ile asma katlar halinde mekansallaşmış bu ofis ilk haliyle içinde büyük tekstil makinalarının olduğu bir fabrikaydı. Makinaların ve aletlerin çıkarılmasıyla boşaltılan fabrika yapısının üretim merkezi olması özelliğini kaybetmeden yeni fonksiyonunu düşünmek istedik.

Var olan altyapı, zemin döşeme ve eski fabrika halini hatırlatacak detayların korunması ile yeni detayların harmanlanması sonucu reklam ajansı kurgulandı. Buna göre endüstri mirası hem doğal haliyle korunacak hem de çağdaş malzemelerle bu mirasa referans verip yorumlandı. Ham endüstriyel malzemelerin kullanılması ile iç mekan bölücüleri, kapılar, mobilya detayları oluşturuldu.

Ofisin içine eski fonksiyonundan farklı olarak; spor salonu, duş ve soyunma odaları, müzik stüdyosu, oyun odası, kuaför salonu, yemekhane, toplantı odaları, açık ofis gibi mahaller oluşturuldu. Tek mekana yayılmış bu ofis, içinde yeni nesil ulaşım araçlarıyla gezilebilmekte (kaykay, ginger, scooter,..) ve serbest dinlenme ve çalışma alanlarıyla kendi içinde mekan zenginliği sunmaktadır. Çalışma deneyimini farklı bir seviyeye taşıyan ajans, spor yapmaktan beraber yemek yiyip hobilerini icra etmeye kadar birçok alt fonksiyonu ‘ofis’ çatısı altında gerçekleştirmek istemiştir.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul, Sarıyer
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Opera MediaWorks Istanbul
Fotoğraf: Esin Barutçu
İnşaat Bitiş Yılı: 2015

Pin It
Mimar

Dila Gökalp