Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

JSG Highgate Evi

Highgate Evi, klasik bir London townhouse, yani tuğla yığma bir yapı.

Ahşap yapı detaylarıyla iyi korunmuş örneklerden biri olan üç katlı yapı, dar ve uzun bir plana sahip, neredeyse her katında 2 odası mevcut. Tarihi dokusu ve özellikleri olan bir ev burası. Yemek bölümünde vitray camları, her odasında bir şöminesi ve özel el çinisi seramikleri mevcut. Bunlardan yola çıkarak hem el işçiliğine referans veren hem de modern bir zevke hitap eden dekorasyon öğeleri ve mobilya tasarımları yaptık.

Çok seyahat eden, başarılı ve genç bir çift için kentli ama etnik dokunuşları olan bir “dönem evi” yaratmamız gerekiyordu. Evin sahip olması gereken temel his buydu, gerisi tamamen bize bırakıldı. Evi yerinde görmeden başlamak durumunda kaldık ama ev sahiplerinin kafasında ne istedikleri çok netti.

Tercih edilen malzemeler arasında; masif ahşap, mermer, pirinç ve kadife gibi ham malzemeler doğal halleriyle kullanıldı. Doku önemli bir kavramdı Highgate Evi’nde ayrıca evin grafik etkisi de önemliydi; içeride farklı açılarda birbirinden bağımsız doku, form ve renklerin görülmesi için çalışmalar yaptık. Yanı sıra farklı noktalarda Türk zanaatkârlarının ve tasarımcıların elinden çıkma eserlerden örnekler kullanmak istedik. Vitray, ayna, pirinç gibi dekoratif öğelerle mekâna modern detayların yanı sıra farklı anlam boyutları kazandırmayı hedefledik. Bu etnik dokunuş da Londra gibi çok kültürlü bir kentte daha anlamlı bir etkiye sahip oldu.

Künye
Proje Yeri: Londra
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
Ana Yüklenici: Dila Gökalp Architects
Proje Başlangıç Yılı: 2016
İnşaat Bitiş Yılı: 2016
Toplam İnşaat Alanı: 300 m²

Pin It
Mimar

Dila Gökalp