Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Ev 009 ve 010

Ev 009 ve 010 projeleri Tolcay İnşaat tarafından 2012 yılında tasarlandı.

Tolcay İnşaat projeyi şöyle anlatıyor:

"Çeşme''''''''de geleneksel dokunun içinde olmayan ama 30,40 yıllık villaların yer aldığı, el değiştiren villaların pvc yalı baskı cephe kaplaması ile yenilendiği bir sokakta yer almakta EV.009 ve EV.010.

Dış cephede kullanılan malzemelerin ve bir araya gelme biçimlerinin seçiminde Çeşme''''''''de yeni konut anlayışının olmazsa olmazları olan alüminyum ve cam korkuluklar, giydirme cepheler, ahşap görünümlü alüminyum ya da pvc malzemelerden uzak durularak daha yerine ait, daha eski ile bağını koruyan, daha doğal ve duyulara yönelik bir mimari hedeflendi.

Evlerin hemen hemen tüm cephelerinde ve bahçe duvarlarında eski evlerde sıklıkla kullanılan, çok basit ve bir o kadar da dayanıklı bir malzeme olan, farklı renklerdeki mermer tozunun gri ya da beyaz çimento ile karıştırılması ile elde edilen, mozaik sıva kullanıldı. Uygulama yöntemi olarak da mozaik sıvanın en klasik tipi olan Ankara Tarağı, Düz Tarak ve Yıkama seçildi. Tamamı usta işi olan bu sıva, bahçe duvar ve merdivenlerinde de kullanılarak evin bir nevi yer(in)e yapışması sağlandı.

Doğu ve batı cephelerinde mümkün olduğu kadar sağır cepheler ve dikey lamellerden oluşan masif ahşap kaplama ve kepenkler kullanıldı.
Aynı ahşap malzeme havuzun etrafında döşemede kullanılırken havuzun tek tarafında sedir haline gelerek peyzaj ile birleşiyor.

Ayrıca; yine doğu ve batı cephelerinde yer alan merdivenkovası cephesi, tuğlaların kaydırılarak ve aralarında boşluk bırakılarak üst üste konmasıyla örülen yarı geçirgen bir ikinci duvar ile kaplandı. Bu tuğla duvar iç mekânın direk güneş ışığı almasını engellerken sabah ve akşam saatlerinde merdivenkovasında ışık oyunları yaratmakta, önündeki camların açılabilir olmasıyla da evin iklimlendirmesine katkıda bulunmaktadır.

Evlerin satılmak üzere yapılıyor olması ve yerel ekiplerle çalışılma zorunluluğu planlamada ve malzeme seçiminde birçok kısıtlamayı da beraberinde getirdi.
63m² taban oturumu ve 180m² kapalı alanı olan villalar, zemin katta yaşama, yemek, mutfak ve 1 adet yatak odası, üst katta 1 adet ebeveyn yatak odası, misafir yatak odası ile bodrum katta işlik ve üst kattan tamamen ayrı olarak kullanılabilen, dışarıdan da girişi olan süit daire olarak planlandı."

Künye
Proje Yeri: İzmir
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Başak Akkoyunlu Design
Statik Projesi: Erkan Karadağ
Proje Başlangıç Yılı: 2012
Proje Bitiş Yılı: 2014
İnşaat Başlangıç Yılı: 2013
İnşaat Bitiş Yılı: 2014
Arsa Alanı: 900m²
Toplam İnşaat Alanı: 360m²

Pin It
Mimar

Başak Akkoyunlu

Serkan Buldan