Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Alaçatı’da Termal Tesis

Başak Akkoyunlu Alaçatı İzmir'de bulunan termal tesis projesini anlatıyor:

Alaçatı Thermal Resort, özel bir girişim tarafından açılan Davetli Mimarı Yarışma için hazırlanan, Otel, Wellness, Sağlık Merkezi, Yaşlı Bakım Evi ve Aqua Park ile sosyal alan ve servislerden oluşan, toplam kapalı alanı 55.000m² olan bir projedir.

Alaçatı Thermal Resort Alaçatı köyüne ve otoban çıkışlarına yakın merkezi bir nokta üzerinde yer almaktadır.

94 000m² alan üzerinde ve 12 ay boyunca canlı olması, Çeşme turizmine yeni bir soluk getirmesi planlanan tesiste Otel, Wellness, Sağlık Merkezi, Yaşlı Bakım Evi ve Aqua Park’ın yansıra yeni bir cazibe oluşturacak “PROMENAD” planlanmıştır.

Tesiste yer alan Otel ve Yaşlı Bakım Evi’nde sürekli bulunacak kullanıcıların yanısıra 12 ay boyunca kullanılacak olan termal havuzlar, wellness, sağlık merkezi için tesiste bulunacak kullanıcılar ile birlikte Çeşme bölgesinin kış nüfusunu da dikkate alan, Proje Alanı çevresindeki bütün yolları birbirine bağlayan, mevcut bisiklet yolları ve Alaçatı köyü ile direk ilişkili “PROMENAD” öğesi “ORMAN” ile birlikte projenin belkemiğini oluşturmaktadır.

Çevrede karakteristik yapılanmanın bulunmadığı, 2 tepe ve ortada kalan vadiden oluşan Proje Alanı içerisinde yaklaşık 30 metre kot farkı ve 1994 yılında dikimi yapılmış olan 12000m² “çam ormanı” mevcuttur.

Projenin biçimlenişinde arazinin topografik verileri ön planda tutulmuş, sık ağaçlıklı bölümün mümkün olduğu kadar korunması, projede “ORMAN” olarak nitelendirilen yürüyüş ve bisiklet parkurları, açık spor alanları, açık bir amfi tiyatro içeren ve bütün kotları-katları birbirine bağlayan bir öğe olarak kalması önemsenmiştir.

Alışveriş ve yeme içme birimlerinin dışında sinema, spor merkezi gibi 12 ay boyunca aktif olarak kullanılabilecek açık, yarı açık ve kapalı alanları içeren, toplam 4000m² kiralanabilir alanın bulunduğu “PROMENAD”‘ın projeye ve bölgeye artı değer katacak bir cazibe merkezi olması öngörülmektedir.

Üst kotlarda yer alan Aqua Park ve Eğlence Havuzları ile Özellikli Termal Havuzlar’ın arasındaki kotta yer alan, her kattan rahatça ulaşılabilen “PROMENAD” Otel ve Wellnes ile Sağlık Merkezi’ne de direk ulaşım sağlamaktadır.

Farklı kalitede ve özellikte termal havuzların yer aldığı en alt kotun Wellness ve Sağlık Merkezi ile aynı kotta bulunup daha sakin bir ortam yaratan büyük bir SPA olarak çalıştırılması öngörülmüştür.

Tamamen arazinin mevcut formundan yola çıkılarak ortaya çıkan kütle oldukça dışa dönük planlanmış olmakla beraber alçak gönüllü fakat iddialı bir mimari ile öne çıkmaktadır.

50 000m² sert ve yumuşak peyzaj alanı içeren projede, dış yaşama özellikle öncelik verilmekle birlikte 12 ay kullanıma uygun olan kapalı alanlar da tasarlanmıştır.

Tüm otopark ve servis alanları yeraltında çözümlenmiş, kentsel ısı adası yaratılması engellenmiştir. Böyle bir tesisin uluslararası yeşil bina sertifika almasının (LEED, BREEAM vb.) projenin değerini arttıracağı düşünülmektedir.

Kapalı havuzların üst örtüsünde de kullanılacak olan ahşap taşıyıcı sistemin projenin tamamında üst örtü, oturma alanları ve bazen de cephe olarak kendini göstermesi ve tesis içerisinde bir dil birliği sağlaması planlanmıştır.

Projenin ve esaslarının sadece belirlenmiş alana ait olmayıp tüm Çeşme yarımadasına ait olabileceği, yeni projelendirilmesi düşünülen (Ilıca Termal Kompleksi, Plajlar, vb.) alanlarda da devam etmesi önerilmektedir.

Harita
Künye
Proje Yeri: Çeşme, İzmir
Proje Tipi: Diğer Rekreasyon Yapıları, Otel / Motel
Proje Tipi Grubu: Konaklama
Mimari Proje Ekibi: Özge Çağlayan, Olcayto Akkoyunlu, Tuncer Karaduman
İşveren: Tetusa Özel Sağlık Hizmetleri
Maket: Olcayto Akkoyunlu, Tuncer Karaduman
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Arsa Alanı: 94,000 m²
Toplam İnşaat Alanı: 55,000 m²

Pin It
Mimar

Başak Akkoyunlu

Özge Çağlayan

Olcayto Akkoyunlu