Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Sea Corbel Otel

Sea Corbel Otel, İzmir’in Özdere ilçesinde, 10,157 metrekarelik alan üzerinde 13.000 metrekare inşaat alanı üzerinde tasarlanan bir projedir.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

‘Binanın, yaşayan bir organizma gibi biçimlenmesi’ kurgusu üzerinden geliştirilmiştir.

Bölgede yer alan otellerden farklı bir karakteristik yapıya sahip olması adına öncelikle odalar tamamen deniz görecek şekilde konumlandırılmış, sonrasında ise oda bölücü duvarlarının döşeme ve tavan arasındaki “rotasyonel” konumlanmaları ile hareketli bir yapı algısı oluşturulmaya çalışılmıştır. Binaya girişin köprüler aracılığıyla olması girişi vurgularken, aynı zamanda döşemedeki yırtıklardan bodrum kattaki, SPA ve kapalı havuz alanlarına doğal ışık girişi sağlanmıştır.

Lobi sadece girişte insanları karşılayan bir alan olmaktan çıkarılıp, cepheden denize doğru fırlayan ve yönelen, yaklaşık 12 metrelik çelik konsol olarak taşıtılan, 3 cephesinden de deniz manzarasına sahip, deniz ile bütünleştirilen bir mekân olarak tasarlanmıştır. Sarmal eğrisel kollarla binaya yapışan bir organizma kurgusu üzerinden geliştirilmiştir.

Dış cephede, otel odalarının güneş kırıcıları, dalgaların binada form haline dönüştürülmesi kurgusu üzerinden oda bölücü duvarları ile bir bütün olarak ele alınarak, farklı bakı açıların farklı formların algılandığı, hareketli bir cephe ortaya çıkması sağlanmıştır.

Kot farkından yararlanılarak, sosyal alanlar kapalı havuz ve SPA alanları deniz kotuyla aynı seviyeye yerleştirilmiş ve efektif kullanım sağlanması amaçlanmıştır.

Künye
Proje Yeri: İzmir, Menderes
Proje Tipi: Otel / Motel
Proje Tipi Grubu: Konaklama
İşveren: Ethem ZENGİN
Ana Yüklenici: Barma Mühendislik
Statik Projesi: Barma Mühendislik
Elektrik Projesi: RLC Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2012
Proje Bitiş Yılı: 2012
Arsa Alanı: 10,157 m2
Toplam İnşaat Alanı: 13,000 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Öznur Çakır
Yardımcı Mimar(lar)
Ayfer Güleç
Berkay Avcı