Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Ata Plaza

Proje İzmir’in Bayraklı ilçesinde Ankara caddesi üzerinde yer alan ATA PLAZA; Giriş katında 4 adet ticaret alanı ve toplamda 28 tane ofis olarak planlanmış.

Ocado Mimarlık, projeyi anlatıyor:

Projenin tasarımında en önemli çıkış noktası; ofislerin cam bir kütle olmasına rağmen ofislerde çalışan insanların aynı zamanda açık alanlara da dahil olabilmesi isteğidir. Bu sebeple her ofise balkon eklemeleri yapılmıştır. Fakat ofis binası olması sebebiyle bu balkonların gizlenmesi ihtiyacından ve mekanik öğelerin de gizlenebilmesi anlamında da farklı bir tasarım ortaya çıkartılabilmesi amaçlanmıştır.

Bina köşe noktalarında konumlandırılan balkonların gizlenebilmesi amacıyla yatay lineer ve değişken uzunluklarda güneş kırıcılar planlanmıştır.

Bu sayede hem dış mekanla ilişkilenme sağlanmış hem de bu mekanlar cephe kurgusu içerisinde gizlenerek, estetik bir hale getirilmiştir. Aynı zamanda düzensiz uzunluklardaki güneş kırıcılara LED aydınlatmalar monte edilerek, binanın uzaktan algısına hareket getirmesi amaçlanmıştır.

Bu güneş kırıcılar, cam bir kütleyi saran sarmaşık kurgusuyla tüm binanın köşelerini sararak en üst kata kadar ulaşmaktadır.

Harita
Künye
Proje Yeri: İzmir, Bayraklı
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Yılmazkoçlar Yapı
Ana Yüklenici: Yılmazkoçlar Yapı
Statik Projesi: Cüneyt Sözer
Mekanik Projesi: ÖGE Mühendislik
Elektrik Projesi: Seren Mühendislik
Tesisat Projesi: ÖGE Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2010
Proje Bitiş Yılı: 2010
İnşaat Başlangıç Yılı: 2011
İnşaat Bitiş Yılı: 2011
Arsa Alanı: 630 m²
Toplam İnşaat Alanı: 3,000 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Öznur Çakır
Yardımcı Mimar(lar)
Ayfer Güleç