Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Modeka - Selgeçen Mobilya Dekorasyon Çarşısı

Yapı, Yeşillik Caddesi üzerinde 110 m uzunluğunda olan bina cephesini yol kotuna göre yarım kat aşağıda planlanmıştır ve bu bölüme otobüs firmalarının bürolarını yerleştirilmiştir.

Binayı yol yaklaşma sınırından 15 m geriye çekerek bu alanı otobüslerin ve taksilerin kısa süreli park yeri olarak düzenlenmiştir.

Çarşının tamamında 5 x 5 m akslar kullanılmıştır. İşyerleri genel olarak ön blok, iç avlulu olarak tasarlanmıştır. Alt ve üst katları teşhir olanağı sağlayan vitrinlerle dışa açılmıştır. Pivot olarak açılan üst kat vitrini aynı zamanda ürünlerin üst kata giriş çıkışına izin verecek şekilde tasarlanmıştır. Çarşının planlanmasında sağlanan modüler boyutlar inşaatta ısıtmalı masa kalıplar kullanılmasına izin verilmiştir. Masa kalıplar sayesinde her modülde tavana daire formunda motif yapılması kolaylaşmıştır.

Arazinin eğimlerinden yararlanılarak her iki katta bir (2. ve 4. katlarda) asma taşıt yolları planlanmıştır. Bu şekilde, üst katlarda da taşıtlarla ulaşılabilen 2 katlı işyerleri sağlanabilmiştir. 110 metre cephe uzunluğunda ön blokun en üst katı büro katları olarak düzenlenmiştir.

İşyerlerinin cephelerinde kolonlar 2 kat yüksekliğinde algılanmaktadır. Üst kat vitrinleri cumba şeklinde tasarlanmıştır. Böylece, güçlü güneş etkileri binanın cephelerinde koyu gölgelerle kontrastlar yaratmaktadır. Ön Blok iç avlulu olarak tasarlanmıştır. Bu avluda düzenlenen park ve katlardaki yollara taşınan yeşiller sakin bir dinlenme mekanı sağlamaktadır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Konak, İzmir
Proje Tipi: Mağaza / Showroom, Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Egemen İnşaat
Proje Başlangıç Yılı: 1985
Proje Bitiş Yılı: 1986
İnşaat Başlangıç Yılı: 1986
İnşaat Bitiş Yılı: 1993
Arsa Alanı: 38,000 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Salih Zeki Pekin