Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Saklıbahçe Konut Sitesi

MATU Mimarlık, İzmir Karşıyaka'da bulunan konut projesini anlatıyor:

Arsa sahipleri ile kat karşılığı inşaat şeklinde anlaşma yapmış ERSEZGİN İnşaat Ltd Şti (Sayın Akif ERSEZGİN) nin talebi üzerine mimari projeleri hazırladık. İlk etütlerimizi mevcut imar planı esas olarak yaptık.

Çevre yolu Örnekköy kavşağına yakın olduğundan kadastral parsellerin %80’i aşan zayiatı dikkate alınarak plana “Y” koşulu getirilmişti. Arazinin düz olmasına rağmen imar parselleri gelişigüzel düzenlenmişti. Projeyi, farklı geometri ve büyüklükte imar adaları üzerinde bir bütünlük içinde çözümlemek olanaksız görünüyordu. 

İmar adaları fiziki yapılaşmanın düzgün bir kütle düzenini oluşturmaya izin vermeyecek şekilde düzenlendiğinden, kent dokusuna katkısını arttırmak amacıyla düzenli imar adalarına dönüştürülmesi, Sosyal Tesis ve Karakol  kullanımlarının daha uygun yerleşim ve  düzenli hale getirilmesi, Mevcut planda yol altında kalan D.S.İ  içme suyu hattının kaldırım altında kalacak şekilde düzenleme yapılması, alanı ikiye ayıran 35.00 m’lik imar yolunun Çevre bağlantı yoluna daha dik bir açıyla bağlanmasını sağlayarak kavşaktaki tehlikenin azaltılması amacıyla imar planında değişiklik yapılması yoluna gidildi. (Ağustos 2005)

Plan değişikliği 15 ayda onaylanabildi. (Kasım 2006) Ön projeleri tamamlanmış ve onaylanmış olan projenin uygulama ve detay projelerini Mayıs 2007’de tamamladık. İnşaat Temmuz 2007’de başladı ve sürüyor.

Birbirinin simetrisi olan 8’er katlı 2 blok 35.00 m’lik imar yolunun iki kıyısına yerleştirildi.

Toplam 50.000 m2 inşaat alanında 7 ayrı tipte 250 adet konut tasarlandı. “C” formunda konut bloklarının orta kısmında yüzme havuzu ve park yer almaktadır. 35.00m’lik yola cephesi olacak şekilde 8 adet (birleştirilebilir) işyeri ve üzerlerinde villa tip dubleks konutlar iç ortak mekanı tanımlamaktadır.

Ayrıca, her konut için 1 adet kapalı otopark, 2 adet kreş, 2 adet Yüzme Havuzu, 2 adet Kafeterya, 2 adet sera, park ve çocuk oyun alanı bulunmaktadır. Konut bloklarının üst terası sağlıklı yaşam olanaklarını sağlayacak şekilde düzenlenmiştir.

Harita
Künye
Proje Yeri: Karşıyaka, İzmir
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Ersezgin İnşaat
Ana Yüklenici: Ersezgin İnşaat
Statik Projesi: Orkut Erezgin, Selim Ardalı
Elektrik Projesi: Onmuş Elektrik, Namık Onmuş
Tesisat Projesi: NU Mühendislik, Naci Uzakgören
Proje Başlangıç Yılı: 2006
Proje Bitiş Yılı: 2007
İnşaat Başlangıç Yılı: 2007
Arsa Alanı: 34,786 m²
Toplam İnşaat Alanı: 38,515 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Salih Zeki Pekin
Yardımcı Mimar(lar)
Enis Beker
Nazan Noyan