Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Tibaş Hatay (İzmir) Toplukonut Sitesi

İmzir'in Konak Belediyesi'ne bağlı Hatay mahallesinde bulunan, Türkiye İş Bankası Emekli Sandığı Vakfı'na ait toplu konut projesi MATU Mimarlık tarafından tasarlandı ve 1990 yılında inşaatı tamamlandı.

MATU Mimarlık, projeyi anlatıyor:

İnönü Caddesi üzerindeki 70 m cephesinin bütününden kademeli olarak geri çekilerek 14 kat yükselen blok 105 rakımından itibaren arka cepheye doğru aynı cephe genişliğinde yine teraslanarak alçalan blok, iç mekanda 8 kat yüksekliğinde bir boşluk yaratmakta, %45 eğimle yükselen asansörlerle mekanik ulaşım sağlanmakta ve statik yönden zorlamalara neden olmaktadır. Bu nedenle, yapıya bugün uygulanmakta olan şeklini vererek ön projeleri yeniden düzenlenmiştir.

Bina kütlesi, İnönü Caddesi'nden itibaren kademelenerek 14 kat yükselen ve 170. Sokağa doğru 5 kat kademelenerek alçalan iki kanat blok ve bu iki kanadı dikine bölen orta bloktan meydana gelen "H" formunda oluşturulmuştur. Kademelenerek yükselen 2 kanat blokun arasındaki 30 m genişliğindeki alan, yine kademelenerek yükselen iç bahçeler, amfi çocuk oyun alanı olarak düzenlenmiştir. Dikine orta blokun zemin katı olabildiğince boşaltılarak şeffaflaştırılmış ve ön ve arka bahçelerin görsel bütünleşmesi sağlanmaya çalışılmıştır.

Arka bahçede, 170. Sokaktan ulaşılan 1.600 m² kapalı otopark üzerinde tenis kortları planlanmıştır.

Dilatasyonlarla 7 ayrı blok olarak tasarlanan yapının tamamında 6,20 m ve 3,10 m olmak üzere 2 boyutta taşıyıcı aks kullanılmıştır. Kademelenerek yükselen blokların ön cepheleri 6 metrelik iki açıklığa bölünmüş ve yarım tünel kalıplar her defasında 3 aks x 3,10 m bir bölümde kullanılmıştır. Bu derinlikten sonra, yarım tünel kalıplar 6 m ve 2,90 m açıklıklarda düşünüldü ve blokların yan cephelerinden sökülecek şekilde tasarlanmıştır. Orta blokta da aynı kalıplar blokun ön ve arka cephelerinden sökülebilmektedir. Dış cepheler ısı yalıtımlı prefabrike panellerle kapatılması öngörülmüştür.

Kat yükseklikleri 2,85 m olarak taşıyıcı perdeler 20 cm, döşeme kalınlıkları ise 16 cm olarak tasarlanmıştır.

Yapıda 96 m² ile 172 m² kullanma alanında değişen 90 adet konut planlanmıştır. Bu konutlardan bazıları dubleks olarak düzenlenmiştir. Kademeli bölümlerde konutlar 3 yönden, diğer konumdaki konutlar ise binanın iki yönünden cephesi olacak şekilde tasarlanmıştır. Toplam 8 değişik büyüklükte kullanma alanında 18 değişik tipte konut planlanmıştır. Konut planlamaları, tünel kalıpla gerçekleştirilen taşıyıcı strüktürde değişiklik gerektirmeyecek şekilde iç bölme duvarlarının ve B.A. perdelerdeki kapı yerlerinin değiştirilmesi ile farklılaştırılmıştır.

Yapı bünyesinde konutların dışında, ayrıca, personele ait konutlar, kapıcı ve kaloriferci konutları, pastane, hobi Salonu, kapalı çocuk oyun salonu, toplantı salonu, araba bakım ve yıkama mahali, sauna, ısıtma merkezi, trafo gibi ortak mahallerde tasarlanmıştır.

İnşaatta projede öngörüldüğü şekilde yarım tünel kalıplar kullanılmıştır. 40 m ok ucunda 3.000 kg kaldırma kapasitesindeki kule vinç iki ayrı noktada kurularak kaba yapı temeller dahil 10 ayda tamamlanmıştır.

Künye
Proje Yeri: İzmir, Konak
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Türkiye İş Bankası Emekli Sandığı Vakfı
Proje Başlangıç Yılı: 1983
Proje Bitiş Yılı: 1986
İnşaat Başlangıç Yılı: 1988
İnşaat Bitiş Yılı: 1990
Arsa Alanı: 8,900 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Salih Zeki Pekin
Yardımcı Mimar(lar)
Gündüz Kuzugüdenlioğlu
Canan Baday