Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Erguvan Apartmanı

Kentsel dönüşümün şehir merkezinde en yoğun yaşandığı Kadıköy’de denize yakın ve değerli bir parselde tasarlanan Erguvan apartmanında benzerlerinde de olduğu gibi işveren ve yüklenici aynı kişi yani aynı inşaat şirketiydi.

İşveren açısından tasarım problemi öncelikle imar yönetmeliklerinden en iyi olanakları sağlayanının seçilip maksimum inşaat hakkının sağlanması, sonrasında da hızlı ve iyi piyasa koşullarında satılabilir 3+1 apartman dairelerinin yapılmasıydı.

Mimari açıdan bu projeyi ilginç kılansa parselin ön bahçeden sonra yaklaşık bir kat düşen topoğrafyası ve tüm salonların sokağa baktığı standart apartman planına inat Fenerbahçe koyu manzarasının arka cephede olmasıydı.

Bahçe kotlarındaki bu istisnai durum, farklı büyüklüklerde olması gereken daireleri bina kütlesini bozmadan tasarlamayı mümkün kıldı.

İşveren, kendine ait dairelerdeki salonların sokak cephesinde olup komşu apartmanlara bakmak yerine arka cephede olup Fenerbahçe koyuna bakmasına ikna oldu. Ancak diğer daire sahiplerinden sadece birkaçı bu değişikliği kabul etti. Bu durum üç cepheli ince uzun apartman dairelerinde katlar arasında salon, mutfak ile yatak odalarının yer değiştirmesini gerektirdi. Hem bu kararın getirdiği teknik problemler çözüldü hem de değişken kat planlarının cephe bütünlüğünü bozmaması sağlandı.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul, Kadıköy
Proje Tipi: Apartman
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: SK Konut
Ana Yüklenici: SK Konut
Statik Projesi: Arzık Mühendislik
Mekanik Projesi: Kaya Mühendislik
Elektrik Projesi: Kaya Mühendislik
Fotoğraf: Umut Töre
Proje Başlangıç Yılı: 2014
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Arsa Alanı: 1,138 m²
Toplam İnşaat Alanı: 4,420 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Burçak Pekin

Hanife Aliefendioğlu