Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

TZDK İstanbul Bölge Müdürlüğü Binası

İstanbul'da Fındıklı'da 1978 yılında inşa edilen TZDK İstanbul Bölge Müdürlüğü Binası günümüzde Halkbank binası olarak kullanılıyor.

Projenin mimarları anlatıyor:

İstanbul'da, Fındıklı - Karaköy'de yer alan parsel eğimli bir arazi yapısına sahiptir ve cadde üzerinde daha önce bitişik düzende inşa edilmiş binaların sonunda yer almaktadır. Turgut Cansever, Melih Birsel gibi üstat mimarların değerli eserlerinin yer aldığı bu yapı silsilesinin "sonlandırılması" mimarın en büyük ilgi alanı, aynı zamanda endişesi olmuştur. Bu nedenle, yaklaşık olarak eşit boyutlarda binanın parka ve caddeye bakan cephelerine simetrik bir karakter kazandırılmıştır. Yatay parapetleri binanın köşesine yakınlaştıkça üstten alta doğru kayan şekilde düşey elemanlarla bitirilmiştir. Arası cam yatay ve düşey hatları da yükseldikçe birbirinin üzerine 30 cm konsol olarak çıkması ile üçüncü boyutta görsel bir etki yaratmaya çalışılmıştır. Binanın girişi cadde üzerindedir.

Girişi konsol yapan parapetlerin çerçevelediği 1. kattaki sağırlık ile vurgulanmıştır. Yaklaşık kare formundaki planda zemin kat, TZDK ürünlerinin sergilenmesi ve satışının organizasyonu için gerekli birimlere ayrılmıştır. Ayrı bir giriş ile binanın üst katlarında genel müdürlük ofislerine ulaşılmaktadır. Binanın cephesinde parapet ve düşey elemanları beyaz doğal taş, cam satıhları ise siyah alüminyum doğrama ve füme renkte cam olarak tasarlanmıştır. Ancak, idare daha ekonomik olarak traverten kaplama ile natürel renkli alüminyum ve düz cam kullanmayı yeğlemiştir. Bu müdahale nedeniyle tasarımım öngörülen amacına tam olarak ulaşmamıştır.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul, Beyoğlu
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Kamu
İşveren: TZDK Genel Müdürlüğü
Proje Başlangıç Yılı: 1975
Proje Bitiş Yılı: 1976
İnşaat Başlangıç Yılı: 1976
İnşaat Bitiş Yılı: 1978

Pin It
Mimar

Salih Zeki Pekin

Erbil Coşkuner