Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Designers Vault

Renda Helin Design & Interiors tarafından iç mekan tasarımı yapılan Designers Vault, İstanbul Beyoğlu’nda bulunuyor.

Tasarımcılar, anlatıyor:

Beyoğlu’nun en özel bölgelerinden biri olan Serdar-ı Ekrem Caddesi’nde konumlanan konsept mağaza ve ofis fonksiyonlarının bir arada barındıran mekanın ana konsepti, bulunduğu mimari ve tarihi dokuya atıfta bulunarak modern bir bakış açısıyla yorumlanan tuğla ve ham dokusudur.

Toplam 80 m2 alana sahip mekan, sokak kotundan aşağıdadır ve merdivenle giriş sağlanmaktadır. İlk bölüm mekana girer girmez showroom ve ürün satışına yöneliktir. Ayrıca mimari ofis fonksiyonunu da barındıran alanda toplantı odası, açık ofis, müdür odası, kitchenette, depo ve tuvalet konumlandırılmıştır.

Işıklar Tuğla’nın 19x9x5 cm tel kesme pres tuğlaları hem zemine hem de bölücü duvar görevi görecek şekilde uygulanmıştır. Pres tuğlanın delikli olma özelliği burada bambaşka fonksiyonlar yükleyerek kullanılmıştır. Amaç havalandırma, ışık geçirgenliğini ve görselliği mümkün olduğunca kesmemektir.

Deliklerden hava sirkülasyonu sıkıntısız devam edecek, ve arka mekanlarda oturanlar için mağazadaki hareketlerini algılamak daha kolay olacaktır.

Bölücü tuğla duvarlara tuğla/gaz beton sabitleme elemanları her iki tuğlada bir akıllı vidalarla demir profillere tutturulmuştur. Böylece duvarın taşıyıcılığını güçlendirmeye çalışılmıştır. Tüm derz ve dolgularda BASF markasının seramik yapıştırıcısı kullanılmış, en son işlem olarak da ACS markasının topcoat akrilik mat yüzey koruyucu cilası sürülmüştür.

Mekana 3 ton hakimdir. Siyah, beyaz ve tuğla rengi olan terracota ayrıca merdiven duvarında baskın bir şekilde vurgulanmıştır. Mekanda ton sur ton görüntüye önem verilmiş bu sebepten dolayı Işıklar Tuğla’nın pres tuğlası toz haline getirilip Jotun firmasında özel manuel bir renk formülü hazırlanıp, uygulanmıştır.

Girişteki ilk bölümde binaya ait ham tuğla ve beton perdeler beyaz boya ile boyanarak, bodrum katındaki mekanı büyütmek ve daha çok ışıkla dolmasını, yansıtmasını sağlamak hedeflenmiştir. Toplantı bölümünde ve sonrasında ise bu doku kaybolmuş yerini düz perde betonlar almıştır. Mevcut dokuya sahip olmayınca yerine pres tuğlalar ile bir bordür oluşturularak tarihi yapıya da atıfta bulunarak modern bir yorum yapılmıştır.

Proje, Işıklar Tuğla Ödülleri 2021 kapsamında eşdeğer ödüle layık görülmüştür.

Künye
Proje Yeri: Beyoğlu, İstanbul
Proje Tipi: Mağaza / Showroom, Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
Danışman: Planlux
Ana Yüklenici: AMD İnşaat
Fotoğraf: Furkan Uyan
Toplam İnşaat Alanı: 80 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Renda Helin Çilalioğlu Çizer