Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Konforist Edu Suites

İstanbul, Eyüp ilçesinde yer alan Konforsit Edu.Suites, öğrencilerin hem kendi özel alanlarına sahip olduğu ,hem aynı anda sosyalleşebileceği bir mekan kurgusudur.

Odalarda her bir öğrenciye özel tasarlanmış dolapları, çalışma masaları, mutfak nişleri ve yatak kompartmanları bulunmaktadır. Bu kompartmanlar renk ve A, B, C gibi harflerle ayrılmış, böylece kullanım alanları önceden tespit edilmiş, olası yer kavgası ve karışıklıklarını da önlemiş olmaktadır. Yatak kompartmanlarının üstünde dolaplar harici özel depolama alanları oluşturmuş bavul, yorgan vs. gibi sık kullanım amaçlı olmayan eşyaları düşünülerek tasarlanmıştır. Yataklarda ayrıca ışık geçirmeyen blackout stor perdeler kullanılarak öğrenciye özel bir mekan yaratılmış, böylece oda arkadaşı ışık açsa dahi uyurken rahatsız olmayacağı bir ortam düşünülmüştür. Bazı odalarda ise teras kullanım alanlarıyla öğrencilerin ev rahatlığına ve konforuna kavuşması hedeflenmiştir. 

Odalarda bireyselliğe bir o kadar önem verilirken ortak alanlar yaratılarak sosyalleşmeyi arttırmak amaçlanmış; cafe, hobby mutfağı, etüt odası, cep sineması, havuz, sauna, Türk hamamı, fitness ve çamaşırhane gibi alanlar tasarlanmıştır. Bu ortak alanlarda mekanların enerjik, pozitif renkler ve mesajlar içermesine özen gösterilmiştir. Çamaşır makinelerine bile isimler verilerek her kullanım alanın esprili olmasına ve kendi içinde mekanla birlikte özgün bir bütün olmasına dikkat edilmiştir. Böylece öğrenciler ve mekan arasında bir iletişim olmuş ve sadece o mekanda yaşayanların anlayacağı ortak bir dilde oluşturulmuştur.

Binanın dış cephesinde kurumsal renklerden oluşan raylı panjurlar güneyden gelen yoğun güneşi kesmesi amacıyla tasarlanmış olup aynı zamanda ikinci bir perde görevi görerek odalardaki mahremiyeti sağlamaktadır. Güneş kırıcılar aynı zamanda cepheyi interaktif bir tasarıma dönüştürmüş, binayı hareket eden canlıya bir çevirmiştir.

Proje, 2015 yılının Eylül ayında İngiltere de gerçekleşen International Property Awards da Best Public Service Interior ve Public Services Development kategorilerinde 5 star seçilerek ödüle layık görüldü ve iki ödülle dünyada Avrupa'yı temsil etme hakkı kazandı.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul, Eyüpsultan
Proje Tipi: Yurt / Konukevi
Proje Tipi Grubu: Konaklama
İşveren: Avrupa Yurt Yönetimleri
Fotoğraf: Furkan Uyan, Teleferik

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Renda Helin Çilalioğlu Çizer