Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

EspressoLab santralistanbul

Berrin Ulutaş Mimarlık, Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü'nde ilk şubesi açılan Espressolab projesini anlatıyor:

Kahve kültürünü Türkiye'de zincirleştirmeyi hedefleyen marka dinamik ve Avrupai tasarımı oldukça ses getirmiştir. Özel imalat ürün tasarımı, ahşap ve metalin eskitme mobilyalarla bütünlüğü ile farklı bir tarz oluşturmuştur.

Silahtarağa Elektrik Santralı, Silahtarağa Termik Santralı ya da kısaca Silahtarağa Santralı, İstanbul'da bulunan eski bir enerji üretim tesisidir. 1914 yılında, Osmanlı İmparatorluğu döneminde kurulan kömür yakıtlı santral, kurulduğu tarihten, kapılarını kapattığı 1983 yılına değin İstanbul'un enerji gereksiniminin karşılanmasında kullanıldı. 20 yıl metruk durumda kaldıktan sonra, İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından kiralandı ve tesis restore edilerek üniversite yerleşkesi, müze ve sanat galerisi olarak hizmet vermeye başladı. Şuanda  "Santralistanbul" adıyla anılmaktadır.- 35 m2 bir alana sahip olan şubenin eski kullanımı depo alanı.

Espressolab markası için en çok istenilen tarihi, eski ve bakımsız bir bina olması özelliği denk gelerek,  markanın konsepti ile tamamen bir bütünlük sağlanmıştır.

İçeride kullanılan bütün malzemeler özgün, markaya özel tasarlanmıştır. Tasarımda ağırlıklı olarak kestane ağacı ve metal kullanılmıştır. Mekanda özellikle kahve içen insanların rahatlığı mekanı daha fazla daha uzun saatler nasıl kullanabilecekleri konusunda her nokta ayrı ayrı düşünülmüştür. Bu kadar küçük bir metrekarenin bu kadar büyük bir tasarıma imza atması gerçekten çok keyifli.- - İçeride kullanılan taş duvar eski yapıdan kalma, kazıttırılıp özel bir cila atılmıştır.

İnanılmaz vintage bir hava vermiştir. On bankonun üzerinde bulunan  tabla 50 senelik bir kestane tomruğundan kesilmiştir  bu tablaların hepsi özel olarak bizim için bulundu. Cam onlarında bulunan parça tablalar da ağacın bize vermiş olduğu kıvrımdan şekillendi. İçeride herşeyi doğal olarak kullanmak istedik. En çok beğenilen tasarım ürünü kahve bardaklarını aldıkları boru şeklindeki dispanserler. Özel bakır kaplama olan dispanserlerden 3 tanesi bardak için geri kalanları aydınlatma olarak kullanılıyor.- Sağ duvardaki kalekii duvar şablon üzerinde grafik ekibimiz tarafından elle boyandı. Bu haritada kahve alınan bölgeler kullanılıyor.

Bina dışarısında ahşap bir oturma bölümü yaptık. Öğrenciler bilgisayarları ile rahat çalışabilsinler diye her köşede WIFI ve elektrik prizleri koyduk. Şuanda yaklaşık 120 öğrenci bahçe bölümünde kahve içebiliyor. Dış cephe doğramaları kurumsal rengimize boyandı. Silahtarağa kampüsündeki bütün binalar aynı renk olmak zorunda olduğundan biz mevcut renk ile kurumsalımızı harmanladık. Dışarıda kapı girişlerinde kullanılan aydınlatmalar bize özel tasarlandı. Bütün boardlar kurumsalımız için marka kimliğini anlatan şekiller ve yazılarla tasarlandı. Dışarıda kullanılan mobilyalar öğrenciler ve müşteriler tarafından bir anda kalabalık grup oturmasına göre kendileri tarafından şekilleniyor. Bir sabitleme getirmedik. İstediğimiz herkes kendine göre bir alan yaratsın. Bahçe bankları oturma tabureleri vintage sandalyeler. Büyük kestane ağaç masamız ve sağ sol banklarının hepsi istenildiği gibi şekillenebiliyor. Bunlara ek olarak daha sonradan bir tribün ekledik.

Harita
Künye
Proje Yeri: Eyüpsultan, İstanbul
Proje Tipi: Restoran / Kafe / Bar
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: EspressoLab
Ana Yüklenici: Berrin Ulutas Architecture
Proje Başlangıç Yılı: 2014
Proje Bitiş Yılı: 2014
İnşaat Başlangıç Yılı: 2014
İnşaat Bitiş Yılı: 2014
Arsa Alanı: 35 m2
Toplam İnşaat Alanı: 150 m2

Pin It
Mimar

Berrin Ulutaş