Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

D&R Bookstore Bağdat Caddesi

D&R Bookstore Bağdat Caddesi şubesi üzerinden düşünülerek hazırlanmış bir ön tasarım projesidir. D&R mağazalarının yeni tasarım anlayışı geliştirmesi üzerine yapılmıştır.

Dinamik Tasarım: İç mekan kurgusunda kullanıcılarına her şeyden önce keyifli, dinamik ve engelli ulaşımına da imkan veren sağlıklı bir çalışma deneyimi amaçlanmıştır. Bookstore anlayışında aslına uygun elemanları ortaya çıkarmak ve iyileştirmek ilkesiyle yapılmış ve tasarımın özüne en doğru şekilde ulaşması amaçlanmıştır. Mağaza müşterilerin kullandıkları mekanı en kolay şekilde aradıklarına ulaşmaları ve ihtiyaçlarına göre dönüştürmeleri hedeflenerek, bireyin kendi kendine içeride vakit geçirmesine olanak sağlayacak kafe konsepti ile bütünleştirilmiştir.  Bu doğrultuda sadelik ve düzen ön planda tutulmuştur. Bölümler arasında geçişkenlik, şeffaflık, çok fonksiyonlu mobilyalar ile elemanlarla güçlendirilerek sosyal anlamdaki etkileşim maksimize edilmiştir.

Mekanda tasarlanan mobilyaların haraketli ve farklı bir şekilde bir araya gelmesi ve kendi içerisinde bölümler oluşturması esnek bir tasarım modeli oluşturmuştur. Bölümlerim çeşitliliği ve esnekliği mekanın kullanıcısının en keyifli ve hızlı aradığına ulaşmasına olanak sağlamaktadır.

Bulunduğu bölgenin özellikle insan sirkülasyonu açısından bakıldığında aynı zamanda bir dönüşüm projesi olma özelliğine de sahiptir. Proje bir iç mekan projesi olmanın ötesinde şehrin bölgesel dinamikliğine mimari anlamda da geçişkenlik göstererek entegre olabilmektedir.

Tasarımda özellikle dikkat edilen unsurlardan bir tanesi kitap okuyucularının aradığı sadelik ve konfor..

Mekan 4 ayrı bolümden oluşmakta. Kitap okuyucuları ve bu raflar arasında geçişler maksimum geçiş alanları ile tasarlandı. Dergi, kırtasiye DVD ve CD bölümleri, çocuk alanları ve kafe bölümü hepsi bir "coffret" olarak birbirlerinden bağımsız ve bağımlı olarak tasarlandı. Dış cephe mağazanın satış amacına uygun olarak bir öge film şerit rulosu olarak düşünüldü. Markaya ayrı bir kimlik katmıştır.

İnsanların kullandıkları mekanı kendi ihtiyaçlarına göre en keyifli şekilde kullanmaları hedeflenerek;  mekanda aradıklarına çok kolay yollarla ulaşmaları için tavanlarda yönlendirici ahşap çıtalar ve göstergeler tasarlandı. Aydınlatmaların ve tasarımda kullanılan düz hatlı bölmelerin lineer oluşu mekanın ilk girişten itibaren 2 ayrı bolüme ayırdı. Böylelikle daha hızlı hareket edilebilen bir mekan haline getirildi. Bunun yanı sıra kafe bolumu ile de sakinlik ve sadelik olmazsa olmazı olan bir bookstore da farklı bir bütünlük sağladı.

Künye
Proje Yeri: Kadıköy, İstanbul
Proje Tipi: Restoran / Kafe / Bar
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: D&R Bookstore
Proje Başlangıç Yılı: 2014
Toplam İnşaat Alanı: 350 m²

Pin It
Mimar

Berrin Ulutaş