Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Backhaus Caddebostan

Backhaus Caddebostan iç mekan tasarımları daha önce CM Mimarlık ve Mimar Nazan Kavukcu tarafından yapılan Nişantaşı ve İstinye Park şubelerinden farklı bir dille, duruma ve yere özel bir tasarım yaklaşımıyla projelendirildi.

Bağdat Caddesi üzerinde konut fonksiyonuna yönelik olarak inşa edilmiş bir binanın giriş katında yer alan mekanın cephesini mevcut genel cephe düzenine zarar vermeden ihtiyaçlara yönelik olarak farklılaştırma zorunluluğu ve iç hacmin ince-uzun yapısı, iç düzenlemedeki temel kararların en önemli belirleyicileri olmuş.

Hem paket satışa, hem de yerinde tüketime yönelik hizmet fonksiyonlarının bir arada çözülme zorunluluğu dar ve derin bir iç hacme sahip olan mekanda, içeriye daha fazla ışık almak amacıyla genişletilen pencere açıklıkları tarafında oturma birimlerinin, sağır duvar boyunca da servis ve satış ünitelerinin yerleşimini zorunlu kılmış.

Genç nüfusun daha çok hafta sonları tercih ettiği Backhaus Caddebostan'ın hafta içinde mekanda daha uzun vakit geçiren orta yaş ve üzerindeki kadın müşteri profili, mümkün olduğunca konforlu bir şekilde tasarlanıp, atölyede özel olarak imal edilen, 50'li ve 60'lı yılların çizgilerine gönderme yapan oturma ünitelerinin tasarımında belirleyici kriterlerden biri.

Mobilyalardaki masif ahşaptan zemindeki seramik kaplamalara, mekanda kullanılan tüm malzemelerde imitasyon yerine orijinal ürünler tercih edildi ve herhangi bir işleme tabi tutulmadan doğal halleriyle uygulanmış. CM Mimarlık tasarım ve uygulamalarında çoğunlukla tercih edilen zanaat, el işçiliği ve yerine özel imalat gibi zenginlikler Caddebostan Backhaus projesinde de öncelikli unsurlardan bazıları.

Zemindeki eski İstanbul taşları firmanın kurumsal renk skalasındaki tonlarda, tek ölçüde ve elle imal edildikten sonra, eski usul ile yerinde karar verilerek dizilmiş. Tavanda tesisatı gizlemek için kısmi olarak kullanılan metal asma tavan ise piyasada var olan hazır bir malzemenin, iç mekana daha çok ışık alabilmek amacıyla belirli açılarda bükülerek bu mekana özel bir forma kavuşturulmasıyla oluşturulmuş. Islak hacimlerde kullanılan lavabo tezgahı metal levhadan, yerine uygun olarak özel imal edilmiş. Kapılar da aynı şekilde önceden detaylandırılarak, demir atölyesinde üretilmiş.

Harita
Künye
Proje Yeri: Caddebostan, Kadıköy, İstanbul
Proje Tipi: Restoran / Kafe / Bar
İşveren: Mergen Gıda Sanayi ve Dış Ticaret
Danışman: Zeynep Oğuz Bilimer
İç Mekan Projesi: CM Mimarlık
Proje Yöneticisi: Özlem Yılmaz
Fotoğraf: Senem Sinem
Proje Başlangıç Yılı: 2012
Proje Bitiş Yılı: 2012
İnşaat Başlangıç Yılı: 2012
İnşaat Bitiş Yılı: 2012
Toplam İnşaat Alanı: 220 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Cem Sorguç