Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Kuriş İş Merkezi

CM Mimarlık tarafından, zeminde parekende satış, üst katları ofis olarak tasarlanan iş merkezinin inşaatı 2017 yılında tamamlandı.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Sakarya / Sakarbaba mevkiinde gelişmekte olan aks üzerinde yer alan bir kavşak köşesinde CM Mimarlık’ın 4 sene önce çalıştığı ve inşa edilen bir ofis/ticaret yapısının karşı köşesinde bu kez başka bir yapı tasarlamak gündeme geldiğinde diğer yapı ile bir diyalog kurması düşünüldü.

Alt katları perakende ticaret üst 2 katı ise ofis ve alt ticaretlerin bir uzantısı olma ihtimali taşıyan bu alçak katlı yapı cephe verdiği Sakarbaba Caddesi’nin bugün hissettiren ve zaman içerisinde daha da önem taşıyacak bir lineer aksına da cevap vermeliydi. Bu tasarım kararlarını ve cephe/blok düzenini de oluşturan nüvelerden biri oldu. Caddeye dayanan yapı uzunluğu ile bir arka alan oluşturuyor. Bir cephe yırtığı ile bu arka alana ulaşılıyor.

Güney tarafında peyzaj ile kurgulanan bu avlu gerek ofisler için bir dış mekân kullanım alanı gerekse de zemin kat yeme-içme işlevli ticaretlerin ikincil alanı olarak kullanılabiliyor. Yapının kavşağa bakan batı tarafında darlaşan parsel açısına cevap niteliğinde bir köşe yapı gibi tasarlanan katlı birim yer alıyor ve cephe/kütle tavrıyla da iki yüzey arasında geçiş sağlayarak ayrışıyor.

Yapı betonarme/çelik strüktür olarak kompozit bir yapı olarak tasarlandı. Teras katları geri çekilerek önlerinde kullanım terasları oluşturuldu. Ofisler ve ticaretler ihtiyaca/talebe bağlı olarak birleşerek alan kullanımını artırma kabiliyetine sahip.

Var olan bir bodrum kat ise gerekli servisler, ihtiyaçlar yanı sıra otopark işlevi içermekte.

Harita
Künye
Proje Yeri: Adapazarı (Sakarya), Erenler
Proje Tipi: Ofis, Mağaza / Showroom
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Otokur A.Ş.
Ana Yüklenici: Otokur A.Ş.
Aydınlatma Projesi: ON/OFF Aydınlatma Tasarımı, Ali Berkman
Statik Projesi: Ufuk Arslan
Mekanik Projesi: Gaye Doğan
Elektrik Projesi: Adnan Borazancıoğlu
Fotoğraf: Cemal Emden, Cem Sorguç
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2016
İnşaat Başlangıç Yılı: 2016
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Arsa Alanı: 9,000 m²
Toplam İnşaat Alanı: 17,335 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Cem Sorguç