Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Karma Evler

ARKİV Seçkileri 2011''de yer alan Karma Evler CM Mimarlık tarafından tasarlandı.

Göktürk Beldesi''nde 3.226 m2''lik bir arazi üzerine bir konut projesi. Ağırlıklı olarak konut projelerinin yeni yerleşimi oluşturduğu çevre, halen yapılanıyor. Bir yapı adasının tamamını oluşturan parsel nedeniyle projenin içe dönük olması kararıyla yola çıkıldı. Bir "site, rezidans" gibi davranmayıp apartman kurgusu içerisinde, homojen olmayan avlulu bir yapı olmasını istendi. Yaşam alanlarının yeşil avluya bakmasını ve bu avludan birimlere dağınık olarak girilmesini düşünüldü. 17.115 m2 inşaat alanına sahip proje, toplam 69 dairede 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1''lerden oluşuyor. İnşaat sınırı dahilinde arsa bütününü kullanacak şekilde projelendirilen yapının yeşil avlusu, altta yer alan otopark, sığınak ve teshin katlarından dolayı aslında bir çatı bahçesi. Giriş bu avlu yolu ile oluyor.

Kapalı avlulu bir tipolojiden, megaron formun parsel/yapı alanı konturuna tabi bozulması ile oluşan plan şeması, güney köşesinden boylu boyunca, doğu köşesinden ise iki kat yüksekliğinde kısmi olarak yırtıldı. Bu yırtılma hava sirkülasyonu sağladığı gibi arazinin bu izinden geçen gabari değişikliğini de blok bazında yapmaya imkan tanıdı. Aynı zamanda bu parçalı blok, avlu ve doğal ışık kullanımını da sağlıyor. Şu an kuvvetli görünen, işleyen Çamlık Caddesi''nden herhangi bir giriş verilmedi. Konut bloğu olduğu için tali arka yoldan otopark ve yaya girişini bloğa alındı.

Düşey sirkülasyon ve bunların yataya geçtiği noktaların olabildiğince gün ışığından sebeplenmesi, kullanıcının avluya da göz atması gayesiyle çekirdekler şeffaf tasarlandı. Kimi balkonlar niş oluşturduğu gibi konsol balkonlar bazı yerlerde cephe gerilimi yaratıyor. Yapı bir konut stoğu yaratmak gayesiyle değil konvansiyonel stok kavramını biraz olsun sorgulamak istiyor. 69 daire sayısı içinde 45 tip daire çözülmüştür.

Yapının ve dairelerin iç mekan sabit mobilyaları, sosyal alanları, ıslak hacimleri birlikte tasarlandı.

Harita
Künye
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Akro Yapı
Ana Yüklenici: Akro Yapı
İç Mekan Projesi: CM Mimarlık
Statik Projesi: Hüseyin Öğe, AYS Mühendislik
Mekanik Projesi: Hakkı Kurt, Kurt Mühendislik
Elektrik Projesi: Metin Kurt, Arsel Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2008
Proje Bitiş Yılı: 2008
İnşaat Başlangıç Yılı: 2009
İnşaat Bitiş Yılı: 2011
Arsa Alanı: 3.226 m2
Toplam İnşaat Alanı: 17.115 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Cem Sorguç