Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Hyatt House Gebze

CM Mimarlık'ın 2000’lerin sonunda projelendirdiği E5 üzerindeki bir alışveriş merkezi ile aynı parselinde yer alan otel Hyatt House otelinin inşaatı 2017 yılında tamamlandı.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Parselin güney tarafında yer alan ve 5 yıldır faal olan bir alışveriş merkezi ile ilişkilenen ama bağımsız bir işletme olarak var olan otel yapısı güncel ihtiyaçlar ve otel işlevinin farklı bir konaklamaya imkân tanıması programı dâhilinde tasarlanmıştır.

180 oda manzara ve yön avantajı ile tek tarafa odaklanmış ve lineer tek taraflı bir koridor tipolojisi dâhilinde kurgulanmıştır. Zemin ve asma kat işlevleri açık plan dâhilinde ortak/sosyal alanlar olarak düşünülmüş ve bir yapı platformu olarak fiziki olarak da ayrışmış oda katlarını üstünde yükseltmiştir. Oda kurgusu itibariyle uzun kalmalara ve odalar arası ilişkilenmeye açık bir format oluşturulmuştur. Platform yapı kısmi yüksek kat ile yataydaki görsel ve sirkülasyona dair akışkanlığını diğer katlarına da taşımaktadır. Konaklama yapısı alışveriş yapısı ile ilişkisini ara mekânlar ile pekiştirmektedir. Bu ara mekânlar yeme-içme ve muhtelif perakende mekânlara imkân verir.

Otel yapısının girişi alışveriş merkezinin zıttı konumda var olan ve nispeten atıl konumdaki bir yoldan verilmektedir. Bu hem otelin sirkülasyonunu hem de servisi ve alışveriş merkezinin yoğunluğunun olası olumsuz etkileşimini engellemektedir.

Alış Merkezi yapısının ihtiyacî makine parkının konuşlandığı yaygın çatı alanına odaları baktırmamak gayesi ile kat koridorları bu cenaha yerleşmiştir. Bu kararla odalar hem manzara hem de güney tarafa yerleşmiş ve güney cephesi olumsuz ışıma ve ısınmadan kaçınmak, manzara terasları oluşturmak için balkonlar ile geri çekilmiştir.

Harita
Künye
Proje Yeri: Gebze, İstanbul
Proje Tipi: Otel / Motel
Proje Tipi Grubu: Konaklama
İşveren: Doğuş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı
Danışman: CWG Danışmanlık, Etik Mühendislik, Yöner Mühendislik, Proses Mühendislik, Otimsan
Ana Yüklenici: yeni teknik yapı
Peyzaj Mimarlığı: MEDOSA
Aydınlatma Projesi: NA Light Design
Statik Projesi: MPI Mühendislik
Mekanik Projesi: Beta Teknik
Elektrik Projesi: FDC Elektrik
Akustik Projesi: Duyal Karagözoğlu
Fotoğraf: Cemal Emden, Cem Sorguç
Proje Başlangıç Yılı: 2013
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Arsa Alanı: 8,800 m2
Toplam İnşaat Alanı: 52,000 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Cem Sorguç