Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

FerahFeza

I-AM proje ofisinin Karaköy'deki restoran tasarımı mekanın geniş manzarası üzerine odaklanıyor.

Ofis, projeyi anlatıyor:

Galata ve Beyoğlu manzaralı iki terasıyla kaotik kent yapısı ve İstanbul manzarasıyla aynı anda ilişkilenen mekanın tasarımı, mekanın ismindeki 'Ferah'lığı yansıtacak şekilde kurgulandı. Karaköy’ün ruhuna eşlik etmek üzere sakin ve kalıcı öğelere odaklanıldı. Yemek pişirme performansının ön planda olduğu açık mutfak; mekanda tasarımı besleyen temel öğe olarak belirlendi ve mekanın merkezine yerleştirildi.

Projede Karaköy’ün zanaatkâr dokusundan ilham alınarak mekan tasarımında da “ustalık” temasını öne çıkaracak detaylar kullanıldı. Malzeme kullanımında ahşabın eski tekniklerle birleşimi, sıvama cam aydınlatmalar, pirinç gibi işlenebilen materyallerin kullanımına öncelik verildi.

Karaköy'ün dokusundan ve geçmişinden gelen detaylar günümüz mimarisine uyarlandı. Mekan içerisindeki malzemeler de bu yönde seçildi; pirinç, ahşap ve bakırın kullanımıyla bu detaylar öne çıkarıldı.    

Mekan içerisinde restoran, bar ve lounge'un birbirine entegre edilmesine çalışıldı. Bütünlük sağlamak üzere iç içe planlanan tasarımda aynalar kullanıldı. Böylece herkesin hem birbirini hem de iki cepheden manzarayı görebilmesi sağlandı. Mekanın değişik alanlarını duvarlar veya separatörlerle ayırmak yerine, bu alanları tanımlamak için duvar, tavan ve zemindeki detaylar farklılaştırıldı.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul
Proje Tipi: Restoran / Kafe / Bar
Proje Tipi Grubu: Ticari
Mimari Proje Ekibi: Emre Kuzlu, Arda Yeniay, İlknur Demirlenk, Özlem Bağdiken, Pınar Ünal, Meral Göktekin, Merve Köklü, Sinem Arık, Deniz Özgör, Kenan Gemici, Bahar Okucu
İşveren: L’IST
Ana Yüklenici: I-AM
İç Mekan Projesi: I-AM
Uygulama Projesi: I-AM
Aydınlatma Projesi: I-AM
Mekanik Projesi: Kül Mühendislik
Elektrik Projesi: Izoterm
Tesisat Projesi: Izoterm
Fotoğraf: İbrahim Özbunar
Mimari Mesleki Kontrollük: I-AM, Kenan Gemici, Bahar Okucu
Şantiye Yöneticisi: Siska Mimarlık, Emre Susam
Proje Başlangıç Yılı: 2013
Proje Bitiş Yılı: 2013
İnşaat Başlangıç Yılı: 2013
İnşaat Bitiş Yılı: 2013
Arsa Alanı: 500 m2
Toplam İnşaat Alanı: 500 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Emre Kuzlu

Pınar Ünlü

Merve Köklü

Arda Yeniay

Meral Göktekin

Sinem Arık