Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

DAIKIN Showroom

'i-am', DAIKIN Showroom projesiyle fark yaratan perakende deneyim alanlarına bir yenisini ekledi.

'i-am'in geliştirdiği DAIKIN showroom projesi, müşteri deneyimi odaklı tasarımıyla, tanımlı bir süreç üzerinden, farklılaşan müşteri beklentilerini karşılayacak. Aynı standartta hizmet anlayışının hakim olduğu tasarım, farklı mağaza tiplerinde müşterilerine akılda kalıcı bir deneyim yaşatacak.

'i-am', DAIKIN müşteri deneyimini kurgulamak üzere, önce müşteri gözünden projeye yön verecek tasarım araştırmaları ve marka analizleri gerçekleştirdi. Bu araştırmalar sonucunda öncelikle segmentasyon tanımlandı. Ekonomi, tasarım, konfor ve performans olmak üzere Daikin markasının müşterilere sağladığı 4 temel avantaj öne çıkarıldı.

Giriş, karşılama, dolaşım ve çıkış anı dahil olmak üzere tüm süreçler de deneyim odaklı ele alındı. DAIKIN müşterileri artık mağazaya girdiğinde onları elinde tablet ile bir müşteri temsilcisi tarafından karşılıyor. Sol duvara yerleştirilen fayda tablosunda DAIKIN klimalarının sağladığı temel avantajlar infografik bir anlatım diliyle müşteriye aktarılırken müşterinin ilgi duyduğu ve önem verdiği özellikler belirlenip tablete işleniyor. Müşteriye özel tasarlanan bu kişiselleştirilmiş süreç sonunda müşterinin ilgi duyabileceği klimalar tanımlanıyor ve müşteriler DAIKIN ekibi tarafından ihtiyaç ve beklentlerine uygun yönlendirme alabiliyor.

Proje, görünmez olan klimanın etkileştiği havayı ve özelliklerini görünür kılıyor. Zeminde tercih edilen renkli malzeme bu görünürlüğü destekliyor. Müşterinin mağaza içinde dolaşımını, havanın dolaşımıyla ilişkilendiren süreç, zeminde kullanılan sıcaklık haritası, tabela ve aydınlatma elemanları ile de bütünleşik bir ifade kazanıyor.

Mağazaların, görsel anlatımında tercih edilen infografik dil kullanımı klimanın sağladığı avantajları yalın ve etkili bir biçimde ifade ediyor. Mağaza cephesinde ve arka duvarda kullanılan lightbox, elips formundaki tasarımıyla sıradan olmaktan çıkıp ilgi çekici hale geliyor. Müşteriyle görüşme yapılan masanın yuvarlak formu ise alışılagelmiş bayi - müşteri iletişimini kırarak, birebir, samimi ve açık iletişim kurulmasına olanak sağlıyor.

Künye
Proje Tipi: Mağaza / Showroom
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: DAIKIN
Proje Yöneticisi: Ertuğrul Yurdakul, Emre Kuzlu, Pete Champion
Uygulama Projesi: On Mimarlık

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Merve Köklü

Başar Bostancı

Gözde Yılmaz