Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Vigoss Moscow Shop

Zemberek Tasarım'ın tasarladığı Bulur Textile Moscow mağazasının inşaatı 2011 yılında tamamlandı.

Moskova’da bir alışveriş merkezinde yer alan mağaza, bir tekstil markasının koleksiyonlarının sergilemesi ve satışı amacıyla tasarlandı.

Denim kültürünün, günlük kullanımdan çıkıp gece hayatına da girmesi ve bu durumun ürün kalitesi ve çeşitliliğine yansıması, müşteri firmanın, mekanda karşılık bulmasını beklediği bir durumdu. Bu anlamda, kullanıcının, özel olarak üretilmiş bir mekanda, profesyonel bir markanın ürünleriyle karşılaşıyor olduğu algısının kuvvetlendirilmesi amaçlandı. Aynı zamanda, bu mağaza için oluşturulacak konseptin, firmanın seri mağazalarında da uygulanabilir olması, tasarımı etkileyen faktörlerdendi.

Mekanın, alışveriş merkezinde yer alan diğer mağazaların arasında, bireysel varlığını ve farklılığını bir bütünlük içerisinde ortaya koyması ve kullanıcıyı içine alan davetkar bir duruş sağlaması amacıyla, cephe, iç alandan feda edilerek standart hizadan içeriye çekildi. Mağaza içinde farklı kotlar oluşturularak, hem gruplaşan ürünlerle ilgili zonlamalar, hem de konsepti destekleyen farklı perspektiflere olanak sağlayan noktalar oluşturulmuş oldu.

Mekanın hem iç hem dış algısında dominant bir etkiye sahip olan denim duvarı, metal levhaların köşebentlerle sabitlenmesiyle üretildi ve bu sistemle koleksiyonların ayrıştırılması kolaylaşırken, denimin dinamik kimliğine endüstriyel bir arka plan oluşturulmuş oldu. Duvar uniteleri ve orta modüller hareketli olmalarının yanı sıra, farklı yüksekliklere adapte edilebilir olarak tasarlandı.  Bu sayede farklı büyüklüklerdeki ürünlerin sergilenmesine olanak veren, aynı zamanda farklı mağazalarda da uygulanabilir olan modüler bir sistem üretilmiş oldu. 

Harita
Künye
Proje Yeri: Moskova, Rusya
Proje Tipi: Mağaza / Showroom
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Bulur Tekstil
Fotoğraf: Şafak Emrence
Proje Başlangıç Yılı: 2011
İnşaat Bitiş Yılı: 2011
Toplam İnşaat Alanı: 200 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Başak Emrence

Şafak Emrence