Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Vigoss Head Office Showroom

Küçükçekemece'de bulunan Vigoss Head Office Showroom, Zemberek Tasarım tarafından tasarlandı.

Tasarımcıları projeyi anlatıyor:

Denim ağırlıklı üretimler yapan bir tekstil firması için tasarlanan showroomda hedeflenen, markanın kimliğini ortaya çıkaracak ve mağazayı biçimlendirecek bir konsept proje oluşturmaktı. Demo projenin de içinde yer alacağı tüm ardiye katının, müşterilere önceki sezon ürünlerinin gösterilmesi  ve etkin kullanım amacıyla düzenlenmesi de işveren in bir diğer talebiydi.

Bahsi geçen depo katı düzenlemesi ve konsept showroom ihtiyaçlarının sorgulanması, mekanın kullanıcı profili analizleri ile birlikte ele alındığında, iki işlevin bir arada yer alabileceği sonucuna ulaşıldı. Farklı düzenlemeler gerektiren iki fonksiyon için, ana mekana adapte olabilecek başka bir mekan düşünüldü. Konsept, demo showroomun etkin kullanımı ve kat genelinde bütünleşik bir yaklaşımla tasarlandı. Ardiye katını aktif olarak kullanacak olan firma çalışanları  ve bayiiler, şirketin mimari marka kimliğine dair fikir sahibi olurken, depo ve showroom arasındaki sirkülasyon daha etkin hale getirilmiş oldu.

Üretimlerin gelecekte açılacak olan mağazalarda uygulanmaya elverişli, kısa zamanda ve kolay üretilir olması gerekililiği tasarımı etkileyen ana faktörlerden biriydi. Bu sebeple prefabrike birimler ve askı modülleri tercih edildi. Mağazaların fiziksel durumları farkılılık göstereceğinden (tavan yüksekliği vs) modüller, hareketli ve adapte edilebilir bir bakışla tasarlandı. Mağaza kullanıcılarının akıllarında markaya dair bir imge oluşturulması amacıyla arkaplanlarda beyaz seramik kullanıldı.

Malzeme olarak, hareketli askılar ve duvar modüllerinde, mekanın dinamik kimliğini referans verecek paslı metal tercih edildi. Kasiyerin arkasında yer alan yeşil duvar, akılda kalıcı va hatırlatıcı bir etki yaratması amacıyla mekanda yer buldu.

Künye
Proje Yeri: Küçükçekmece, İstanbul
Proje Tipi: Mağaza / Showroom
Proje Tipi Grubu: Ticari
Fotoğraf: Şafak Emrence
Proje Bitiş Yılı: 2010
İnşaat Bitiş Yılı: 2010
Toplam İnşaat Alanı: 1,000 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Başak Emrence

Şafak Emrence

Gülşah Aykaç