Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Skechers TR – Fuaye ve Toplantı Alanı

Uluslararası bir ayakkabı markasının Türkiye distribütörü olan şirketin ana binasında yer alan mekan, binanın fuaye, karşılama-bekleme ve toplantı alanı olarak kullanılıyor.

Ana toplantı odası, binanın manzarayı karşılayan ve oldukça aydınlık cephesinde konumlandırıldı. Ziyaretçilerin bina ile karşılaştıkları ilk hacim olması bakımından, giriş alanındaki algı kritikti. Ziyaretçileri, görece karanlık ve küçük olan giriş hacminden itibaren karşılayıp, daha aydınlık ve geniş toplantı odası tarafına taşıyacak güçlü bir deneyimi tanımlayan bir aks kurgulandı. Binanın mevcut taşıyıcı duvarları gibi fiziksel koşulları sebebiyle, bu aksın akışkan ve kesintisiz bir yapıda olması, ancak eğrisel bir yaklaşımla mümkündü. Zemin ve tavana birbirlerinden farklı izdüşümlerde yerleştirilen eğrisel profillerin arasına kumaş gerilerek, markanın dinamik ve rahat yapısına atıfta bulunan bir ayırıcı duvar tasarlandı. Kumaş katmanın üzerine yerleştirilen ipler, farklı aydınlanma durumlarına göre değişkenlik gösteren bir algı oluşturdu. Geçiş boşluğunu tanımlayan iz; giriş alanının ardından, boğaz noktasında daralarak, bir kanyonu anımsatan yapısıyla, ziyaretçilerin sürprizli bir biçimde toplantı odası ve manzarayla karşılaştıkları bir deneyim sunuyor.

Giriş alanı için, eğrisel yapı ile kontrast oluşturan sert hatlara sahip, sac bir banko ünitesi tasarlandı. Eğrisel ayırıcı katmanın dışında kalan bölüm, ziyaretçiler ve firma çalışanları için bekleme, dinlenme ve küçük toplantıların gerçekleştirilebileceği bir fuaye alanı olarak tasarlandı. Bu bölümde, kullanıcıların bina genelindeki çalışma odaklı konseptten biraz uzaklaşıp daha sıcak bir ortamda keyifli vakit geçirebilecekleri bir yaklaşım benimsendi.

Harita
Künye
Proje Yeri: Beşiktaş, İstanbul
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Olka Spor Malz. Tic. AŞ
Fotoğraf: Şafak Emrence
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
İnşaat Bitiş Yılı: 2015
Toplam İnşaat Alanı: 130 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Başak Emrence

Şafak Emrence

Ece Ilgın Avcı

Cansu Sezer

Pınar Sünbül