Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Skechers Performans Showroomu

Zemberek Tasarım, 'Skechers' ayakkabı markasının Ortaköy'deki ana binasında bulunan showroomda hızlı ve aktif bir hayatın mekansal karşılığını arıyorlar.

Mimarları projeyi anlatıyor:

Uluslararası bir ayakkabı markasının Türkiye distribütörü olan şirketin ana binasında yer alan mekanda, markanın performans ayakkabıları sergileniyor. Showroom; sipariş dönemlerinde, markanın satış temsilcileri tarafından bayii temsilcilerine, sezon ürünlerinin sunumu amacıyla kullanılıyor.

Markanın performans ayakkabılarında bulunan, rahatlık, esneklik ve akıcı hareket deneyimi gibi unsurlar; mekandaki eğrisel organik formun sürekliliğine referans oluyor. Koşu, yürüyüş ve fitness ürünlerinin sergilendiği mekanda, dinamizmi çağrıştıran akıcı yapı; hızlı ve aktif bir yaşam stilinin mekansal karşılığına işaret ediyor.


Eğrisel sergileme sistemi, mümkün olduğunca, tüm ürünlerin aynı bakış noktasından uzaktan da algılanabilmesini sağlayarak, mekanın merkezinde konumlanan toplantı masasını, bir amfi tipolojisinde çevreliyor.

Binanın bodrum katında konumlanan mekanın, küçük bir iç bahçeye açılan bir cephesi mecvut. Bu bahçe, ürünlere olan konsantrasyonu engellemeyen ve akıcı yapıyı kesmeyen bir denge amaçlanarak, manzarayı net biçimde çevçeveleyen bir yarık yaklaşımıyla, mekana nefes oluyor.


Sergileme sisteminin plan düzleminde içbükey olduğu noktalarda, rafların; kesitte(section) yükseldikçe büküm merkezinden uzaklaşarak geriye doğru giden dizilimi, markanın her sezon farklılaşan, özelleşmiş ürün grupları için, kesintisiz yapı içerisinde var olabilecek bir bölümleme imkanı sağlıyor.

Markanın spor tekstil ürünlerinin sergilendiği kayar mesh panolar; eğrisel raf sistemine paralel bir mekanizma üzerinde konumlanarak, tekstil ürünleri ile farklı ayakkabıların kombinlenerek sunulmasına imkan sağlıyor. 

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul, Beşiktaş
Proje Tipi: Mağaza / Showroom
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Olka Spor Malz. Tic. AŞ
Fotoğraf: Şafak Emrence
İnşaat Bitiş Yılı: 2015
Toplam İnşaat Alanı: 110 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Başak Emrence

Şafak Emrence

Cansu Sezer

Pınar Sünbül

Ece Ilgın Avcı